Na prahu víkendu, kdy jsou ohlášeny teploty jen kolem 20 stupňů Celsia a občasné přeháňky, by se to sice mohlo jevit jako nepodstatné, v příštím týdnu už by karty měly být rozdány jinak: meteorologové očekávají příhodné počasí s teplotami šplhajícími k 27 stupňům. Pak je fajn slyšet dobrou zprávu ze Slap: odtud je ohlášeno i zlepšení.

Orlík se viditelně zakalil

Už odběry vzorků na počátku týdne v některých místech ukázaly, že poměrně teplé a slunečné počasí v minulém období se na kvalitě vody nepříznivě podepsalo. Na první pohled to bylo zřejmé ve všech sledovaných lokalitách středočeské části Orlíku, potvrzuje Luboš Mandík z příbramské hygienické stanice. „Oproti výsledkům před 14 dny došlo ke zvýšení obsahu chlorofylu včetně sinic – a tím pádem se i zhoršila kvalita vody,“ konstatoval. Vzešla z toho hodnocení stupněm 2 na pětibodové škále. Což znamená, že voda ztrácí průhlednost, ale ještě to s sebou nenese žádná omezení. „Při podobném vývoji počasí není tento stav nijak výjimečný – a koupání není nijak omezeno,“ potvrzuje Mandík.

Ilustrační foto
Cestování vlakem mezi Kladnem a Prahou má být díky modernizaci trati rychlejší

Dokonce trojky dostaly kvůli obsahu sinic před dvěma týdny dvě lokality na Slapech – koupací oblasti Stará Živohošť a Županovice. Rozbory hned v následujícím týdnu a znovu v tomto týdnu potvrdily, že v lokalitě Županovice tento stav přetrvává – naopak Stará Živohošť si známku „opravila“ na dvojku. Klasifikace stupněm 2 zde patří také lokalitě „přes vodu“ – Nové Živohošti na pravém břehu. „V ostatních koupacích oblastech slapské přehradní nádrže je kvalita vody od začátku sezony stále klasifikována stupněm 1,“ nabídl Mandík další pozitivní zprávu z této oblíbené rekreační oblasti.

Varování jen pro citlivé lidi

Jedinou středočeskou trojku drží aktuálně Županovice. A byť to znamená, že kvůli zvýšenému výskytu sinic zde koupání pro vnímavé jedince „není vhodné“, Mandík uklidňuje: zásadní omezení vodních radovánek to neznamená. „Lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám však doporučujeme, aby se vždy po vykoupání osprchovali,“ vysvětlil.

Většina ostatních sledovaných míst pro koupání ve volné přírodě se může pochlubit hodnocením na jedničku. Stupeň 2 kvůli zvýšenému výskytu fytoplanktonu snižujícího průhlednost dostaly ještě lokalita Vyžlovka na Praze-východ, jezera Ostrá a Poděbrady v okrese Nymburk, Pilský rybník u Sedlce-Prčice při pomezí Příbramska a Benešovska a písník Bakov nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav. Také zde nicméně platí, že stupeň 2 označuje jen „kosmetickou vadu“ vody, která koupání nijak neomezuje.