Ukázala to opakovaná kontrola lokalit, které při posledních plánovaných odběrech vzorků byly před týdnem hodnoceny stupněm 3 na pětibodové škále – zhoršená kvalita. Právě kvůli sinicím a vysokému obsahu chlorofylu.

S ochlazením sinice ustoupily

Na většině kontrolovaných vodních ploch došlo k podstatnému zlepšení, shrnul v pátek aktuální zjištění Luboš Mandík z příbramského pracoviště krajské hygienické stanice. Vysvětlení je nasnadě. „Po celý týden panovalo poměrně chladné a na srážky bohaté počasí, což se projevilo i na kvalitě vod,“ připomněl Mandík. Byť připouští, že zrovna kvůli ochlazení zájemců o venkovní koupání ubylo.

Podle laboratorního zkoumání nicméně voda je zpravidla fajn. „Obsah sinic se na většině ověřovaných lokalit snížil a kvalita je na konci sezony na velice dobré úrovni,“ shrnul Mandík celkový pohled do středních Čech. Trojky (které však neznamenají omezení vodních radovánek, ale pouze doporučení alergikům, malým dětem a těhotným ženám, aby se po koupání vysprchovali) si podržely pouze přírodní koupaliště Bakov nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav, jezero Ostrá na Nymbursku a část přehradní nádrže Slapy u Staré Živohošti na Příbramsku. Jinde Mandík i nyní na sklonku sezony hlásí „výborný stav“ – alespoň z pohledu kvality vody.

Největší problém: Nový rybník

V pátek se ke kvalitě vody ke koupání vyjádřilo také ministerstvo zdravotnictví. Jeho údaje potvrzují dřívější informace krajské hygienické stanice: v celorepublikovém přehledu problémových míst figuruje jediná lokalita za středních Čech. Jde o Nový rybník v Příbrami, kde je problémem výskyt původců cerkáriové dermatitidy. Cerkarie jsou vývojovým stadiem motolic; dokážou se člověku zavrtat pod kůži. Sice tam uhynou, ale vyvolávají svědivou vyrážku.