Na pořádný fujavec by se podle ní měli připravit především lidé v jižní části Středočeského kraje: v pásu od Příbramska přes Benešovsko a Kutnohorsko až ke Kolínsku.

Meteorologové očekávají čerstvý, přechodně i silný, západní až jihozápadní vítr s nárazy 15 až 20 metrů ta sekundu (tedy 55 až 70 kilometrů za hodinu). To už může přinášet škody na stromech i lesních porostech i na budovách – a také hrozí úraz jak zlomenými větvemi, tak uvolněnými předměty.

Meteorologové rovněž upozorňují na možné komplikace v dopravě. Řidiči by si měli dávat pozor nejen na nečekané překážky na vozovce, ale i na samotné poryvy větru lomcujícími s jejich vozidly – a také chodcům se při pohybu venku vyplatí obezřetnost.

Může se přitom stát, že někde řádění vichru zažijí během týdne dokonce ještě potřetí. Západní až jihozápadní vítr s nárazy 15 až 20 metrů za sekundu by se totiž středními Čechami mohl podle očekávání meteorologů prohánět i v neděli – a to na celém území kraje v době mezi sobotní půlnocí a nedělní půlnocí. Prozatím však nejde přímo o varování, ale o předběžné upozornění. To se bude dále upřesňovat v závislosti na detailní předpovědi počasí.

Středočeské oblasti, kde v pátek platí varování před silným větrem
- Benešov
- Čáslav
- Dobříš
- Hořovice
- Kolín
- Kutná Hora
- Příbram
- Sedlčany
- Vlašim
- Votice
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, systém integrované výstražné služby