Výstraha meteorologů varující před vysokými teplotami je pro různé oblasti středních Čech poněkud odlišná. Největší teplotní masakr se se očekává tam, kde odpolední teploty mohou překročit 34 stupňů Celsia. To je varování, které do nedělní půlnoci platí pro poměrně významnou část kraje: pro takzvané obce s rozšířenou působností Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný, Votice; nevynechá ani hlavní město Prahu. O něco mírnější parno, s teplotami nad 31 stupňů, meteorologové očekávají na jihovýchodě kraje: v oblastech Čáslavska, Kutnohorska a Vlašimska.

Klimatizace. Ilustrační obrázek.
Hádky kvůli klimatizaci na pracovišti: rozumný kompromis je nastavit 22 stupňů

V souvislosti s vysokými teplotami je třeba počítat s velmi vysokou zátěží na lidský organismus; hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Základní doporučení zní nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách, omezit fyzickou zátěž a dostatečně pít neslazené nealkoholické nápoje. Je radno věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům – a obzvlášť pamatovat na to, jak nebezpečné by bylo nechat děti nebo i zvířata v autě zaparkovaném na přímém slunci.

Horka přitom nemusí po víkendu polevit: prozatím na úrovni předběžného varování, které se dále bude upřesňovat, meteorologové počítají s tím, že teploty překračující 31 stupňů může přinést i pondělí. To se však od odpoledne mohou také vyskytovat silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazy větru a kroupami.

V podobě vydané výstrahy nicméně meteorologové varují před bouřkami už od nedělního podvečera. Konkrétně mezi 18.00 a třetí hodinou po půlnoci očekávají, že kdekoli ve středních Čechách i v Praze mohou udeřit živly v podobě silných bouřek s lokálním přívalovým deštěm se srážkovými úhrny kolem 30 mm a kroupami – a také s nárazy větru kolem 70 km/h. Mohou se rozvodnit malé toky a být zatopeny sklepy, vichr může lámat stromy nebo shazovat či unášet předměty. Chodce může také ohrozit zásah bleskem – avšak také řidiči se mají mít na pozoru: v bouřce by měli zpomalit a jet velmi opatrně.

Až do pondělní půlnoci dále pro celý kraj i pro Prahu platí výstraha upozorňující na nebezpečí vzniku a šíření požárů v přírodním prostředí. Základním pravidlem je v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit ani nepoužívat přenosné vařiče. Krajské nařízení však ve středních Čechách stanoví i další pravidla: mimo jiné výslovně zakazuje vjezd motorových vozidel na polní a lesní cesty, pokud se nejedná o techniku určenou k obdělávání pozemků, nebo zaparkovat v suché trávě. Povoleno není ani používání zábavní pyrotechniky nebo takzvaných lampionů štěstí.