V každém městě ve Středočeském kraji se snaží poskytnout lidem bez domova pomoc. Například v Kladně je nyní k dispozici projekt Teplá židle. Potřební ji najdou v Krizovém centru v Kročehlavské ulici. „Příchozí zde dostanou najíst, mohou se vykoupat, dojít si na toaletu a vyspat se. Na bezpečí dohlíží jeden člověk od nás a strážník, který provede základní lustraci, jestli se nejedná například o hledané osoby,“ uvedla předsedkyně výkonné rady oblastního spolku Českého červeného kříže Stanislava Klicmanová-Maříková.

Nocleh zde získají lidé, kteří nejsou pod vlivem alkoholu a drog. Nárok na stravu zdarma mají osoby v nouzi třikrát v týdnu, pokud se stravují více dnů, zaplatí dvacet korun za den. Přilepšení pak zde chystají na Štědrý den. Příchozím nabídnou bramborový salát a sekanou. Dále dostanou kávu, čaj či vánočku.

Poprašek přírodního sněhu na vrcholu šumavského Třístoličníku na snímku pořízeném 2. prosince 2019
Bílé Vánoce? Leda na horách. Před Štědrým dnem se oteplí, tvrdí meteorologové

Dobrého jídla se na Štědrý den dočkají i potřební, kteří se před zimou přijdou schovat do noclehárny v Kutné Hoře. Tu zde provozuje Oblastní charita Kutná Hora. „Klienti si zde o Štědrém dnu pochutnají na bramborovém salátu s řízkem,“ potvrdil ředitel charity Robert Otruba.

Noclehárnami a dalšími zařízeními, které mohou bezdomovcům pomoci přečkat zimu, disponuje většina velkých měst v kraji. Je tomu tak třeba v Berouně, kde mají noclehárnu v azylovém domě a nyní čerstvě od září i denní centrum pro osoby bez přístřeší. To sídlí ve dříve nevyužívaných prostorách poblíž bývalého cukrovaru. Když udeří mrazy, lidé tu mohou zůstat i pře noc. „Kapacita je 25 lůžek,“ řekl Petr Horák, ředitel Charity Beroun.

V Kolíně mohou bezdomovci pobývat zdarma na ubytovně. Na její zahradě město postaví tři bezdomovecká iglú, tedy nouzové přístřešky z polyetylenové pěny. V Mladé Boleslavi pak mají noclehárnu, která je v posledních týdnech naplněná, ale také vytápěný stan střediska Naděje.

Ilustrační foto.
Mění se vlaky. A také autobusy na Rakovnicku, Kladensku, Berounsku a Boleslavsku

Bezdomovci v Mělníku mohou využít služby azylového domu Na Spořilově, kde je pro ně vyčleněno 12 lůžek. Nocleh však musí zaplatit. Stojí 50 korun.

Praha pak nabízí mimo jiné zimní noclehárny v Michli a Vackově. Bezdomovci se ale mohou i na loď Hermes, kde je v rámci zimních opatření rovněž zřízena noclehárna.

Služby pro bezdomovce v zimě
Kladno: Teplá židle a noclehárna v krizovém centru Kročehlavy
Rakovník: Červený kříž lidem bez domova zajišťuje pouze oblečení, nocleh a stravu ne
Beroun: Charita Beroun provozuje denní centrum a noclehárny
Příbram: Nízkoprahové denní centrum a noclehárna
Benešov: Dům služeb sociální prevence v někdejších Táborských kasárnách - noclehárna, Teplé židle
Kutná Hora: Oblastní Charita Kutná Hora provoze nízkoprahové denní centrum i noclehárna
Kolín: Zdarma ubytovna pro bezdomovce a na zahradě tři iglú z polyethylenové pěny
Mladá Boleslav: Noclehárna a vytápěný stan Naděje
Mělník: Noclehárna azylového domu - 50 korun na noc
Praha: Loď Hermes pro bezdomovce, noclehárny

Ceny hejtmanky Středočeského kraje pro rok 2019 byly vyhlášeny v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi.
Držitel hejtmanské ceny má podporu desetitisíců lidí