Teplé čtvrteční odpoledne vylákalo do přírody, na cyklostezky a do parků celou řadu lidí. Podle nastavených vládních opatření sem mohou. Za normálních okolností by bylo relativně rušno i v Zooparku Zájezd na Kladensku - v březnu už tu mají klasickou sezonu s měsíční návštěvností od osmi do desseti tisíc lidí. Bohužel kromě zvířat a několika ošetřovatelů tu teď nikdo jiný není, respektive ani být nesmí. Venkovní expozice zoologických zahrad musejí být uzavřené.

„Nerozumím tomu. Když lidé mohou masově nakupovat v marketech, shlukovat se v parcích, proč by se nemohli projít po venkovních expozicích zoologických zahrad,“ upozorňuje na často zmiňovaný fakt Daniel Koleška.

Aby také ne. Příjmy v rozpočtu soukromé zoologické zahrady primárně plynou od návštěvníků nejen ze vstupného, ale také ze zakoupených upomínkových předmětů či z adopce některého ze zdejších zvířat. Bez těchto příjmů je zahrada už sedm měsíců. Naopak výdaje na nákup krmení pro zvířata a také na mzdy zaměstnanců starajících se o chod zahrady zastavit nelze. V celkovém součtu se jedná o částku zhruba 600 tisíc korun měsíčně, z čehož 400 tisíc putuje na mzdy.

„Situace není dobrá. Nyní jsme na hraně, kdy jsme ještě schopni pokračovat dále. Už jedeme z vlastních finančních a psychických rezerv. Museli jsme přistoupit k tomu, že jsme prodali karakaly do zahraničí. Provozní náklady jsou u těchto kočkovitých šelem docela vysoké. Částka pomohla rozpočtu, ale rozhodně to není spásné,“ popisuje jedno z opatření zahrada Daniel Koleška a jedním dechem dodává: „Snažíme se, aby situaci zvířata vůbec nepocítila a myslíme si, že se nám to daří i díky skvělému a obětavému týmu zaměstnanců. Ti dokonce sami přišli za panem ředitelem, že dobrovolně půjdou se mzdou dolů.“

Vážnost situace si uvědomují i návštěvníci. Jakmile se objevila na sociální síti sbírka na podporu zooparku, aby bylo z čeho nakupovat krmení pro zvířata, lidé začali přispívat. Vybrat se již podařilo téměř 260 tisíc korun. I když částka pokryje pravidelné výdaje jen z části, vedení zooparku je za pomoc velmi rádo a upřímně si jí váží.

„Je to krásné, úžasné, je to pro nás veliká psychická vzpruha,“ děkuje Daniel Koleška s tím, že další lidé si již dopředu zakupují vstupenky, předměty.

I když jsou v současné době brány zooparku uzavřené, uvnitř areálu je pořádně rušno. Opravují se tu voliéry, které již byly v havarijním stavu, ale je v plánu také rozšíření dětského hřiště a celkově zázemí pro zvířata. Stěžejní investiční akcí letošního roku by mělo být vytvoření venkovní expozice pro jihoamerické ptáky a leguány, což by mělo být nové lákadlo pro návštěvníky místo kočkovitých šelem karakal.

„Uvidíme, kolik peněz na toto v rozpočtu nakonec zbude, protože vyhrazené peníze částečně padly provoz,“ dodává Daniel Koleška.