Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Nezabudicích věří, že dotace ukončí soudní spor o čistotu vody

Nezabudice - Po letech marného čekání byla obci Nezabudice na Rakovnicku přiklepnuta více než tří milionová dotace. Tyto peníze by mohly pomoci vyřešit nejen problém s kvalitnějším odkanalizováním obce, ale podle všeho i zapeklitý soudní spor.

3.8.2016
SDÍLEJ:

Starostka Nezabudic Jitka VydrováFoto: Jana Elznicová

„Byli jsme informováni, že dostaneme z rozpočtu Středočeského kraje peníze na výstavbu části splaškové kanalizace." Ty by měly dorazit ze Středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství. „Byli jsme mile překvapeni, neboť v první vlně jsme byli zamítnuti," popsala starostka Jitka Vydrová.

Stavět by se začalo v té části obce, která je splašky nejvíce namáhána. „Tedy zhruba tam, kde se všechny větve sbíhají a napojují na čističku. Nová se bude dělat i větev, která je u studny Zdeňka Bradáče," popsala Jitka Vydrová. Tedy v místech, kterých se týká soudní spor.

Připomínáme, že Zdeněk Bradáč viní obec Nezabudice za údajně nekvalitní vodu ve své studni. Jenže před Okresním soudem v Rakovníku Jitka Vydrová před několika měsíci oponovala.

Rozbor v akreditované laboratoři

„Zjistili jsme, že na studnu Bradáčových jsou napojeny i jiné nezabudické domácnosti, a tak jsme koncem roku 2013, tedy po podání žaloby, požádali jednu z nich o odebrání vody 
k rozboru v akreditované laboratoři. Ten prokázal, že bakteriální rozbor je naprosto v pořádku. V pořádku je i rozbor vody ze studny obecní, kde se dělá pravidelně každý rok, a studna je ve stejné vzdálenosti od kanalizace jako studna pana Zdeňka Bradáče," řekla.

V uplynulých několika měsících se nezdařilo spor vyřešit mimosoudní cestou, a to ani za pomoci třetí nezávislé osoby - mediátora. Jednání opět předsedala Jaroslava Lajpertová, která mimo jiné podotkla: „Jelikož se spor týká celé obce, vícero rodin, ustanovila jsem mediátora, který bývá v podobných případech úspěšný. To se ale v našem případě nepodařilo."

Starostka Vydrová při květnovém jednání u soudu popsala, že se obě strany sešly s mediátorem jen jednou: „Navrhla jsem žalobci smírné řešení s tím, že si každý zaplatíme své výdaje, ale doktor Viktor Bradáč na to nepřistoupil. Toto řešení ihned zamítl. Tvrdil, že to dělá v zájmu obce, že by obec mohla spíše získat dotaci na novou kanalizaci a popřel by tak své zásady." 

Bezpředmětná další mediace

Zmocněnec žalující strany Jiří Müller před soudem zopakoval, že žalobce nadále trvá na petitu žaloby. „Považoval tedy další mediaci za bezpředmětnou," vysvětlil Jiří Müller. „Napadlo nás tedy, zda by v nově nastalé situaci, kdy se bude stavět kanalizace nová, pan Bradáč nechtěl stáhnout žalobu. Vždyť se nechal slyšet, že žalobou obci pomáhá, abychom získali dotaci," konstatovala Jitka Vydrová.

Další ústní jednání bylo v květnu odročeno za účelem vypracování znaleckých posudků ohledně kvality vody ve zmíněné studni, a jestli by případné splašky z budovy obecního úřadu mohly tuto studnu znečistit. Už předem ale soudkyně Jaroslava Lajpertová upozornila obě strany, že ten nebude nejlevnější. 

„My i pan Bradáč jsme zaplatili zálohu na jejich vyhotovení. Za obec jsme se jí dotázali, zda už není vypracování znaleckého posudku zbytečné, když se bude stavět kanalizace nová, kterou bychom chtěli dokončit nejpozději do léta příštího roku. Myslíme si, že by to byla ztráta času i peněz," uvedla Jitka Vydrová.

Nenechat se odradit a nevzdat to

Ale zpět ke skvělé zprávě - výstavbě kanalizace. O peníze obec neúspěšně žádala jako člen svazku Vodovody a kanalizace Křivoklátsko od roku 2008. Ze svazku nakonec obec vystoupila, a to konkrétně 18. února 2014. „Rozhodli jsme se jít do toho sami za sebe a podali jsme novou žádost," zavzpomínala Jitka Vydrová.

Po více jak dvou letech se Nezabudičtí konečně dočkali. „Považujeme to za velký úspěch. Chce to prostě se obrnit trpělivostí, nevzdat to a nenechat se odradit," konstatovala Jitka Vydrová.

Potrubí by se mělo položit zatím asi čtvrtina z bezmála dvoukilometrové délky. Spoluúčast na dotaci je pro obec pět procent. „Tu zvládneme zaplatit z rozpočtu. Poslední roky jsme šetřili. Máme našetřeny dva miliony, což je na tak malinkou obec dost peněz. Možná si vezmeme jen malý úvěr, abychom případně měli nějakou finanční rezervu," dodala starostka Vydrová.

Čtěte také: Mediátor nepomohl. Spor o vodu se vrátil před Okresní soud v Rakovníku

Autor: Jana Elznicová

3.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení