Přinejmenším obyvatelé hlavního města dali ve čtvrtek jasně najevo, co si o těchto opatřeních myslí. Nebo spíš o jejich dodržování. Dopravní kolaps, který zažívala dálnice D1 za Prahou, to napověděl jasně: za krásného počasí si metropole jela užívat „ven“ jako v minulých letech; omezení neomezení.

Za Prahou se vytvořila kolona, jež těm, kteří si vysolovali obzvlášť smolný čas, nabídla i zdržení v řádu hodin. Což platilo během odpoledne i vpodvečer: zácpy se pohybovaly především mezi 11. až 12. dálničním kilometrem po kilometry 19. až 22.

Ilustrační foto.
VIDEO: Při silniční kontrole u Čtyřkol šlo policistovi o život. Smetlo ho auto

Vliv na to měly silný provoz, dopady omezení v modernizovaném úseku dálnice u Mirošovic – a po půl čtvrté také porouchaný kamion, který bezmála na hodinu blokoval pravý jízdní pruh na 23. kilometru: zhruba za úrovní obce Hrusice. I po jeho odtažení však zácpa na výjezdu z Prahy přetrvávala. Především se totiž projevil předvelikonoční nápor; tradiční i v netradiční době.

Jestliže v uplynulých dnech znamením toho, co si mnozí Pražané myslí o vládních opatřeních, byla záplava lidí na náplavce či v pražských sadech, ve čtvrtek to bylo poznat právě na D1. Nebo vpodvečer na D11, kde výjezd z Prahy po půl šesté přibrzdilo porouchané vozidlo na 14. kilometru u Mochova.

Nejen velké markety, ale i menší obchody s potravinami před Velikonocemi berou zákazníci útokem.
Za velikonoční hodování letos Češi ušetří. Nákup vyjde nejlaciněji od roku 2016

Podobnou situaci lze očekávat v pondělí – jen v opačném směru. Na Prahu. Třeba se ale všichni nebudou vracet až odpoledne, pokud se naplní předpovědi meteorologů věštící citelné ochlazení.