Lidé, kteří jim pomáhají, obce, neziskové organizace i ti, kteří nabídli dočasné ubytování, je mohou k vyřízení všech nezbytností nasměrovat do krajských asistenčních center pomoci Ukrajincům. Ta středočeská jsou nyní v provozu tři; velký zájem však naznačuje, že jich bude třeba otevřít víc. „Už teď tušíme, že budeme muset hledat další místa,“ poznamenala v pátek hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Stojí se fronta, je lepší přijít bez dětí

Centra prvního kontaktu s českými úřady umožňují přicházejícím Ukrajincům vyřídit si na jednom místě řadu formalit a nezbytností: registraci, jíž je splněna povinnost přihlásit se cizinecké policii, zdravotní pojištění, pracovní povolení. Kdo nemá kam jít, dostane i kontakt na možnost ubytování. Možné je řešit třeba i sociální dávky, získat pomoc zdravotníků (tu na obou působištích ve středních Čechách zajišťují krajští záchranáři) i pomoc psychologickou. Kamkoli dojet mohou Ukrajinci bezplatně: pro cestování po středních Čechách i hlavním městě stačí ukázat ukrajinský pas.

V nepřetržitém provozu po 24 hodin denně nyní fungují krajem zřizovaná kontaktní centra pro Ukrajince v Kongresovém centru Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (Kremnická 239/7), v jedné z mladoboleslavských základních škol (17. listopadu 1325) a v Praze. Tam bylo společné kontaktní centrum s magistrátem původně otevřeno v budově knihovny v centru metropole – záhy se ale ukázalo, že tamější prostory obrovskému náporu nestačí. Od pátečního rána tak funguje v Kongresovém centru Praha – vchod číslo 10 (5. května 1640/65; přímo u stanice metra Vyšehrad). Dopoledne krajský úřad vyzval příchozí, ať tam s sebou neberou děti mladší 15 let: vytvořila se totiž obrovská fronta odhadovaná na zhruba 800 čekajících. Neobešlo se to bez delšího stání venku, přičemž chvílemi sněžilo.

Na dopravu od hranic připravil kraj miliony

Řada příchozích z Ukrajiny je nyní na cestě. K usnadnění jejich příjezdu středočeští radní vyčlenili pět milionů korun určených na zajištění evakuačních autobusů pro převoz uprchlíků; převážně pro jejich dopravu od ukrajinských hranic. Na základě požadavků kraje nebo humanitárních organizací bude služby dopravců objednávat IDSK – Integrovaná doprava Středočeského kraje. „Věřím, že se nám podaří společně s dopravci dostat z ukrajinských hranic co nejvíce osob, které utíkají před ruskou agresí,“ očekává krajský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

Situace, kdy přednedávnem nechal Středočeský kraj odvézt od ukrajinsko-maďarské hranice 88 žen a dětí z řad komunity volyňských Čechů žijících v okolí Žytomyru, vyvolala počátkem týdne značný ohlas. Nyní poslanec Andrej Babiš (ANO), jehož tým je do evakuační akce zapojen, informoval, že z Žytomyru se podařilo vypravit k hranicím s Evropskou unií dalších šest autobusů s asi 250 krajany. Zamířily k hranici se Slovenskem (tam ostatně původně jela i první výprava, jež nakonec kvůli bezpečnosti skončila na hranici s Maďarskem).

Z příjezdu volyňských Čechů.
Volyňští Češi jsou již v Praze. Z Ukrajiny přijelo 88 žen a dětí