V úterý 1. listopadu to vyplynulo ze setkání krajského radního pro oblast vzdělávání a sportu Milana Váchy (STAN) se zástupci českého zastoupení UNICEF – Dětského fondu Organizace spojených národů.

Bývalo zvykem, že směrování jeho aktivit jsme vnímali spíš ve vztahu k zahraničí; často šlo dokonce o poměrně vzdálenou cizinu. Není to ale tak úplně pravda: UNICEF třeba pořádá anketu Dítě Česka představující výjimečné aktivity mladých lidí. Nyní se na krajském úřadu jednalo o možnostech spolupráce včetně konkrétních aktivit na pomoc uprchlíkům v České republice. A právě pedagogicko-psychologické poradenství se rýsuje jako jedna z oblastí, kde by se spolupráce mohla rozvíjet.

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák na snímku pořízeném 26. června 2019 v Lánské oboře na Kladensku.
Budeme muset vybít třetinu zvěře, hrozí lánská lesní správa kvůli škrtům

Zástupci UNICEF Česká republika nicméně plánují, že aktivity na pomoc mladým uprchlíkům budou podstatně rozsáhlejší, přičemž zapojení kraje by mohlo být nejenom finanční, ale i organizační. Chystají projekty jak z oblasti školství, tak i zdravotnictví či v sociální sféře.

Co konkrétního by se mohlo rozvíjet, se však teprve ukáže – přičemž je také třeba zjistit, co je nejvíce potřebné, plyne z Váchových slov.

„Na úvodní schůzce jsme otevřeli širší dialog a představili si navzájem možnosti, jak pomoci se začleňováním dětí a mladých lidí z Ukrajiny do naší společnosti,“ konstatoval středočeský radní.

Hovoří i o tom, že kraj bude informace předávat dál, tedy je bude směrovat do měst a obcí. „Je potřeba zjistit konkrétní specifické potřeby, které jsou v každém regionu trochu jiné, a pak hledat možnosti, kam pomoc směřovat a jakou formou,“ konstatoval Vácha.