Vasylyna H. žije v Česku už téměř pět let, nyní dokončuje studium na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Domů, kde má kromě babičky také tety a strýce, nyní volá každý den.

Humanitární pomoc pro Kamenec Podolský.
Šťastnou cestu! Humanitární pomoc z Kutné Hory pro Kamenec vyrazila

„Upřímně řečeno, stále nedokážu tu celou situaci pochopit. Ruská agrese se na Ukrajině projevuje už od roku 2014, ale nikdy jsem si nedokázala představit, že vyústí ve válku na území celého státu. Dalo se čekat, že Putin napadne tzv. lidové republiky na východě nebo dokonce oblasti poblíž Krymu, ale to, že si troufl na hlavní město a vojenské základny po celé zemi, je zcela nemyslitelné. Od čtvrtka domů volám každý den několikrát, abych se ujistila, že jsou v pořádku. Kvůli bombardování vojenských základen si nemůžu být ničím jistá i přes to, že moje rodina bydlí zhruba 85 kilometrů od hranic s Polskem,“ popisuje ukrajinská studentka kutnohorského gymnázia.

Přestože Rusko na Ukrajinu zaútočilo v noci ze středy 23. února na čtvrtek 24. února, mám prý Vasylyna pocit, jako kdyby se to stalo už před měsícem. „Za tu krátkou dobu se odehrálo tolik hrozných událostí, že se bojím přemýšlet o budoucnosti. Je velmi složité předpovědět, jak se bude situace vyvíjet. Chtěla bych doufat ve vítězství Ukrajiny, ale přijde mi to nemožné. Obávám se, že i s podporou ostatních států bude boj s Ruskem velmi náročný, pokud se Putin sám nevzpamatuje,“ myslí si Vasylyna.

Tu však velmi těší, jak se Ukrajina dokázala sjednotit a Rusku vzdoruje. „Jsem velmi ráda, že se ukrajinský národ sjednotil a společně se postavil proti ruské invazi. Je úlevné vidět statečnost a odhodlanost běžného lidu. Děkuji také všem, kdo vyjádřil podporu Ukrajině na dálku! Jde o porušení mezinárodního práva a to, že to ostatní uznávají a soucítí s námi, je velkou posilou a oporou,“ říká odhodlaně Vasylyna.