Mohou se svézt i „pod parou“ – přičemž asi nejvýraznější lákadlo, vlak vedený parní lokomotivou přezdívanou Šlechtična, vyrazí hned na tři různé trasy. Vždy pojede tam a zpět a cíli jsou Hostivice, Neratovice a Český Brod.

Historie nejsou jen vlaky

Za svezení parním vlakem budou České dráhy účtovat zvláštní jízdné, stejně jako za okružní jízdy po pražských spojkách v historické patrové soupravě v čele s mašinou zvanou Brejlovec. Nebo pro jízdy po metropoli mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi, kde budou pendlovat hned dva pamětnické stroje: historická motorová souprava a další vlak s parní lokomotivou, tentokrát zvanou Heligón. Či pro dvacetiminutové vyhlídkové jízdy historickým motorákem na Negrelliho viadukt. U každé z těchto příležitostí k jízdám za zážitkem platí trochu jinak stanovené taxy – společné je nicméně to, že jízdenky lze koupit jak u nádražních pokladen, tak i průvodčích ve vlaku; na jízdy se Šlechtičnou dokonce i na e-shopu Českých drah.

Ilustrační foto.
Očkování se stěhovalo, nově mohou týmy vyjet i do obcí

Běžná jízdenka podle tarifu Pražské integrované dopravy pak bude stačit pro jízdy historickou elektrickou jednotkou zvanou Žabotlam (pamětníci si možná vzpomenou spíše na označení „panťák“) mezi Masarykovým nádražím a Českým Brodem. V tomto případě vlastně půjde o běžný zastávkový vlak. Totéž platí pro trasu do Kralup nad Vltavou, kde nabídne svezení moderní elektrická jednotka InterPanter.

Sobotní akce s programem plánovaným mezi devátou a sedmnáctou hodinou sice nese název Pražský železniční den – neznamená to ale, že by ostatní dopravní prostředky nechaly letité mašiny i vagony jezdit samotné. Vyjedou i historické autobusy a tramvaje. Hned několik rozmanitých zážitků pro příznivce dopravy, a to se svezením zdarma, může nabídnout okružní linka po Praze obsluhovaná pamětnickými autobusy značek Škoda, Karosa a Ikarus. Jejími zastávkami jsou totiž i Hradčanská, odkud se lze zajít podívat na Rodinný den pořádaný Správou železnic na dejvickém nádraží, či Vozovna Střešovice s možností návštěvy muzea městské hromadné dopravy. Dopravní podnik hl. m. Prahy dále ještě v sobotu mezi 10. a 16. hodinou přidá den otevřených dveří vozovny Vokovice. V neděli pak ve stejných časech pozve zvědavce k návštěvě depa Kačerov.

Obdivovat lze vlaky i vláčky

Hlavním centrem slavnosti dopravní historie se stane právě Masarykovo nádraží, odkud nejenom mají vyjíždět zvláštní vlaky i historické autobusy. Připraveny tam budou rovněž výstavka kolejových vozidel, možnost prohlédnout si Masarykův salonek (původně však vybudovaný pro císaře Františka Josefa I.), doprovodný program pro děti – a chybět nemají ani informační stánky věnované současné dopravě. Na nádraží Roztoky u Prahy pak bude v rámci této akce zpřístupněno modelové kolejiště Klubu železničních modelářů.