Dříve neslýchaný volební model je známý už z loňska. Protože ne všem voličům nákazová situace umožní, aby přišli odevzdat svůj hlas v běžné volební místnosti, budou pro ty, kteří se v době voleb ocitnou v covidové izolaci nebo karanténě, zřízena speciální volební stanoviště uzpůsobená pro hlasování z auta. Jsou například na parkovištích, ale i v různých areálech.

Ve středu jen s potvrzením

Většinou v centrech stále vnímaných jako okresní města; v nejbližším okolí Prahy pak ve městech Hostivice a Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Pro milovníky právních fines: takzvaný zvláštní způsob hlasování umožňuje fakt, že k 15. září trval stav pandemické pohotovosti.

Ve středních Čechách bude těchto takzvaných drive-in hlasovacích míst fungovat 12: jedno pro každý okres. Krajský úřad oznámil, že v provozu budou ve středu před řádným termínem voleb, a to po dobu devíti hodin: mezi osmou a sedmnáctou.

Pro voliče, jimž koronavirová pravidla nedovolí vydat se do příslušné okrskové volební místnosti, je důležité, že stejně jako by šli k volbám „normálně“, nemají možnost vybrat si, kam zamíří, ani v případě tohoto zvláštního způsobu hlasování. Volit mohou zajet pouze tam, kam patří: v příslušném okrese podle místa trvalého bydliště.

Pokud je v jeho bydlišti vyhlášeno současně s volbami místní referendum, svůj názor bude moci vyjádřit i v něm. Rozhodnout se podle libosti může jedině ten, kdo má vystavený voličský průkaz.

Z auta se nevystupuje

Středa nicméně nenabízí jeden volební den „navíc“, kterému by mohli dát přednost lidé mající na počátek víkendu jiné plány. Tato možnost se týká skutečně jen těch, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa v souvislosti s onemocněním covid-19.

Platí přitom, že takový člověk nemůže přijít na venkovní volební místo pěšky. Že bude sedět v autě, je podmínkou – nemusí to však být na místě řidiče. Z auta také po celou dobu pobytu na místě nevystoupí: s pověřeným členem volební komise bude v kontaktu přes okénko.

I při tomto způsobu hlasování budou zachovány všechny procedury známé z volebních místností – včetně ověřování totožnosti občana a jeho oprávněnosti hlasovat. Jedna přibude navíc: prověření, zda jde skutečně o člověka, kterému byla nařízena izolace nebo karanténa, a to v souvislosti s onemocněním covid-19.

Je tedy žádoucí mít u sebe potvrzení o rozhodnutí lékaře nebo hygienické stanice, případně doklad o pozitivním výsledku koronavirového testu (stačí i k nahlédnutí na displeji mobilního telefonu).

Stanoviště určená pro covidové volby z auta

- Benešovsko: Benešov, Táborská 57, areál bývalých Táborských kasáren (příjezd ulicí Táborská)

- Berounsko: Beroun, Na Ostrově 83, parkoviště u zimního stadionu

- Kladensko: Kladno, Železničářů, parkoviště poblíž zimního stadionu (příjezd pouze z ulice Josefa Čapka); podle starého místopisu „u jatek"

- Kolínsko: Kolín, Sokolská 545, areál zámku (vjezd a výjezd jednosměrnou ulicí)

- Kutnohorsko: Kutná Hora, Čáslavská, parkoviště před plaveckým bazénem

- Mělnicko: Mělník, Karolíny Světlé 595, areál Centra prevence kriminality a dopravní výchovy

- Mladoboleslavsko: Mladá Boleslav, Regnerova 1306, u letiště (obratiště autobusu poblíž Leteckého muzea Metoděje Vlacha)

- Nymbursko: Nymburk, Bedřicha Smetany 55, parkoviště u Obecního domu (příjezd ulicí Velké Valy – po silnici II/330)

- Praha-východ: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Kralupská 1710, v sídle hasičů

- Praha-západ: Hostivice, Husovo náměstí, poblíž mariánského sloupu

- Příbramsko: Příbram, Podbrdská, parkoviště u budov areálu II oblastní nemocnice

- Rakovnicko: Rakovník, nábřeží T. G. Masaryka, plocha před fotbalovým stadionem

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje