Nečekaný odchod přišel náhle

Z pondělní tiskové zprávy, kterou zveřejnila Helena Frintová z kanceláře hejtmanky, plyne, že ve funkci skončila s okamžitou platností. „O svém rozhodnutí informovala vedení Středočeského kraje v ten samý den,“ uvádí tisková zpráva – s dodatkem, že odcházející ředitelka rezignovala po deseti měsících činnosti na základě vlastního rozhodnutí.

Středočeskou centrálu cestovního ruchu vedla Dolanská od loňského května, kdy byla centrála založena jako příspěvková organizace kraje (s posláním starat se nejen o propagaci regionu, ale také převít do správy areál Vrchbělá na okraji Mladoboleslavska, který kraj v minulosti vybudoval s přispěním evropských dotací v někdejším vojenském prostoru Ralsko – a dnes si s ním příliš neví rady).

Někdejší náměstek hejtmanky Vít Rakušan (STAN), který měl loni v rámci rozdělení kompetencí mezi radními na starosti cestovní ruch, si její získání do středočeských služeb velmi pochvaloval. Dolanskou oceňoval nejen jako vynikající odbornici s řadou zkušeností i nápadů, ale zmiňoval i výhody související s tím, že jde o někdejší ředitelku Pražské informační služby (posléze Prague City Tourism), jež má v oboru řadu kontaktů v hlavním městě – a díky jim může přispět k prohlubování spolupráce na poli podpory cestovního ruchu mezi středočeským regionem a metropolí.

Nynější opozice v čele se STAN a ODS naopak kritizuje současné vedení kraje reprezentované koalicí ANO a ČSSD a s podporou komunistů za to, že odchodům respektovaných odborníků ze služeb kraje nedokáže zabránit. Výslovně oponenti v minulosti zmiňovali například Kateřinu Černou, která opustila post ředitelky krajského úřadu, či Radka Coufala, jenž na hejtmanství šéfoval odboru školství, mládeže a sportu. 

Centrálu dočasně povede úřednice

Rezignaci Nory Dolanské, která přišla v době nejaktivnějších příprav na nadcházející turistickou sezonu, vzali krajští radní v pondělí na vědomí. Ihned také jmenovali její dočasnou nástupkyni. Po dobu dvou měsíců, než bude uzavřeno výběrové řízení na obsazení uvolněného postu (jež kraj vyhlásí v nejbližší době), bude krajskou turistickou centrálu řídit Ivana Jindřichová – dosavadní koordinátorka odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Středočeského kraje. Funkce se ujme v úterý. 

Jindřichová má dva akademické tituly: Mgr. (magistra) a MPA (Master of Public Administration). V minulosti stála v čele odboru krajského investora, avšak tento post loni opustila – krátce po říjnové změně koalice vládnoucí Středočeskému kraji. Když v srpnu 2014 na post šéfky investičního odboru nastupovala, setkávala se s výhradami, že sice jde o úřednici pracující tehdy pro kraj pět let – avšak navenek prakticky neznámou a bez zásadnějších manažerských zkušeností. Na krajský úřad podle dostupných informací původně nastoupila na finanční odbor; pak také vedla sekretariát hejtmana, avšak poměrně krátce.

Dá se očekávat, že ani její nástup na současnou pozici se neobejde bez pochybovačných hlasů – už vzhledem k tradičním opozičně-koaličním třenicím provázeným slovními přestřelkami v řadách krajského zastupitelstva. V souvislosti s odchodem Dolanské jistě také znovu přijde na přetřes středočeskými zastupiteli schválená desetimilionová dotace na podporu oslav 115. výročí motocyklové značky Harley Davidson, které se uskuteční v Praze na počátku července – přičemž tato akce je označovaná za jeden z vrcholů turistického ruchu roku 2018 ve středních Čechách.

Samotné Středočeské centrále cestovního ruchu přiklepl rozpočet schválený pro rok 2018 částku 24,6 milionu korun.