Jak zareagovat na rozhodnutí poslanců, kteří nepotvrdili prodloužení nouzového stavu platícího již od 5. října, by se mělo jednat téměř do posledních chvil.

Vyjednávání nadále pokračuje

Dohadování vlády s hejtmany v sobotu večer neskončilo – a pokračovat má během neděle. Konečné rozhodnutí by premiér Andrej Babiš (ANO) měl oznámit během odpoledne. Jaké bude, není jednoduché předvídat. Nejspíš však vyjednávání spějí k novému vyhlášení nouzového stavu vládou, a to tak, že zúčastnění sice nebudou moci vydávat dosaženou dohodu za své vítězství, ale současně bude zřejmé, že nikdo vlastně neprohrál.

Provoz na středočeských hlavních tazích přibrzdí rekonstrukce za tři miliardy

Dá se předpokládat, že bude vyhlášen nouzový stav s krátkodobou platností, nejspíš na dva týdny, a s jistým rozvolněním – tedy se zmírněním některých protiepidemických opatření, kdy by třeba mohly znovu začít fungovat některé nyní uzavřené provozovny. Že to očekávají třeba někteří provozovatelé kadeřnictví, Deník zaznamenal už v sobotu vpodvečer: uvnitř se svítilo a oknem byly vidět přípravy na možné zahájení provozu.

Jakkoli se objevují i vyjádření, že takový postup může být hodnocen jako protiústavní, patrně by měl nouzový stav celostátní platnost – třebaže se v sobotu objevily i úvahy o možnosti „dvourychlostního“ režimu opatření v závislosti na tom, který z hejtmanů o nouzový stav požádá. A vláda by získala čas na další vyjednávání. Na debaty s opozicí o konkrétní podobě vyhlašovaných omezení, a zejména o návratu dětí do škol a o zákonech potřebných pro nynější dobu: především pandemickém a odškodňovacím.

Pro případ, že by vláda nouzový stav nevyhlásila, středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) již v pátek oznámila, že by v neděli večer vyhlásila pro území kraje stav nebezpečí. S tím, že ve všech opatřeních by hejtmanství postupovalo v úzké součinnosti s pražským magistrátem, aby v centrální části země, jejíž regiony i život jejich obyvatel jsou velmi úzce propojeny, platila jednotná pravidla.

Zmírnit omezení. A hned!

Na rozdíl od některých kolegů na hejtmanských postech Pecková během soboty odmítala komentovat vývoj jednání i požadavky, které prosazuje ona sama. „Akorát to vše znepřehledňuje a situaci komplikuje,“ vysvětlila svou neochotu vyjadřovat se do médií (což je u ní výjimečné). Až v noci na twitteru v osmi bodech shrnula, jak vnímá hektický den sobotních jednání:


„1. Premiér chce od hejtmanů jednotný postup – žádost o nový nouzový stav. Chce bianko šek.
2. Nouzový stav bude vyhlášen jen v těch krajích, které žádost podají. V ostatních krajích budou platit opatření ministerstva zdravotnictví – a k tomu stav nebezpečí vyhlášený krajem.
3. Sejít se v neděli ráno před jednáním vlády s hejtmany a opozicí odmítl.
4. S opozicí je ochoten jednat až po vyhlášení nouzového stavu.
5. Požaduji s některými kolegy přehodnocení podmínek, které platí, a jejich zhodnocení epidemiology.
6. Andrej Babiš na můj přímý dotaz o projednání pandemického zákona před všemi slíbil, že jej projedná ve vládě v pondělí.
7. Na druhý můj přímý dotaz před všemi slíbil, že zákon projedná ve stavu legislativní nouze.
8. Potvrdil to na brífinku po jednání na ČT24.“

Upřesnila také, jaké hlavní požadavky hejtmani z řad STAN uplatňují: zrušení zákazu nočního vycházení po 21. hodině, otevření všech malých prodejen – s jasnými podmínkami a hygienickými opatřeními, otevření některých služeb za přísných hygienických opatření, zrušení omezení úředních hodin na úřadech, protože v povolených časech se tvoří fronty, a také změnu podmínek pro amatérský sport i pro kulturu. To vše okamžitě. A pro nejbližší budoucnost také zahájení příprav na návrat dětí do škol – včetně stanovení hygienických opatření a podmínek testování. Byť školy, i když tam chodí pouze prvňáci a druháci, před deseti dny sama Pecková označila za významná ohniska šíření nákazy koronavirem v rámci kraje.

Pecková současně zdůrazňuje, kde vidí viníka aktuální krize. „Čas, energie všech, nasazení, zoufalé telefonáty a e-maily lidí, kteří mají strach, ale i ti, kdo potřebují uvolnit celou zemi – to je výsledek neschopnosti vlády této země strategicky řídit, spojovat, vysvětlovat a hledat řešení. Odpovědnost není na hejtmanech,“ konstatovala.