Termín voleb do Evropského parlamentu je stanoven na 23. a 24. května. Čas, do kdy strany, hnutí a koalice mohly předkládat své kandidátky, již vypršel.

Na předních příčkách kandidátek se objevuje řada známých jmen, která jsou spjata se Středočeským krajem.

Jedním z nich je například Pavel Telička, kterého vysílá jako svého lídra hnutí ANO. Vystudovaný právník a někdejší diplomat byl po vstupu do unie prvním českým eurokomisařem. V současné době žije ve Středočeském kraji a živí se jako lobista.

Na kandidátce Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury kandiduje do eurovoleb Roman Škrabánek. Kolínský rodák působí v současné době jako prezident Asociace Českých Cestovních Kanceláří. Zabývá se problematikou Evropské legislativy s dopadem na cestovní ruch. Od roku 2012 je členem Boardu a Fiscal Committee evropské asociace ECTAA se sídlem v Bruselu.

Na pátém místě kandidátky ČSSD je bývalý náměstek hejtmana Středočeského kraje a současný zastupitel kraje Zdeněk Seidl. Ten se o „Brusel" utká po boku současného europoslance a rodáka z Kladna Libora Roučka, který vstupuje do voleb z devátého místa.

Zemědělec, analytik nebo bývalá učitelka

Svého zástupce má kraj také na listině TOP 09 s podporou Starostů. Ze sedmého místa vysílá do voleb člena krajského výboru Tomáše Czernina. Dvaapadesátiletý lesník a zemědělec vlastní od roku 1992 v Dymokurech na Nymbursku rodinné hospodářství, o které se stará spolu se svou rakouskou manželkou. O tři místa za Czerninem se mezi kandidáty objevuje také jméno současného starosty Kutné Hory Iva Šance.

Za středočeskou ODS by ve volbách do Evropského parlamentu rád uspěl mimo jiné i Jan Lupoměský. Devětadvacetiletý zahraniční analytik by v Bruselu chtěl využít své zkušenosti s legislativním právem. V minulosti Lupoměský působil v zahraničním odboru Kanceláře prezidenta republiky a následně jako poradce prezidenta republiky, v současné době pracuje v Institutu Václava Klause.

Kromě Jana Lupoměstského kandiduje do eurovoleb za středočeskou ODS také například René Franěk, zakladatel a současný ředitel Středočeské zoologické zahrady v Chlebech na Benešovsku.

Zelení sázejí především na mladé lidi. Z desáté pozice kandiduje do eurovoleb čtyřiadvacetiletá studenta politologie Sára Vidímová. Ta bude společně s dalšími kandidáty z hnutí Mladí zelení objíždět po celý duben některé regiony v České republice a vysvětlovat lidem důležitost voleb do Evropského parlamentu.

Za KSČM bude ze středních Čech bojovat na dvacátém místě kandidátky bývalá učitelka na základní škole Tereza Čechová Humpolcová. „Záda jí na kandidátce bude krýt" podnikatel ze Sedlčan Rostislav Hefka.

Česká republika má o jeden mandát méně

Do voleb do Evropského parlamentu se letos přihlásilo celkem devětatřicet politických uskupení, což je o šest více než v minulých volbách. Kompletní seznam všech kandidátů bude k dispozici až po 
5. dubnu, kdy ministerstvo vnitra rozhodne o registraci či odmítnutí kandidátní listiny nebo o vyškrtnutí kandidáta.

V České republice budou politické strany, hnutí a koalice usilovat o 21 poslaneckých mandátů. V dosluhujícím europarlamentu je 766 poslanců, ale Lisabonská smlouva nařizuje tento počet o 15 snížit. Jeden mandát ztratí i ČR, místo dosavadních 22 jich bude mít pouze 21.

V současnosti jsou v evropském parlamentu zastoupeny ODS (9 mandátů), ČSSD (7 mandátů), KSČM (4 mandáty) a KDU-ČSL (2 mandáty).