Ukazuje to čerstvé rozhodnutí krajských radních, kteří ve čtvrtek 2. února schválili uzavření smlouvy o přijetí investiční dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje získá bezmála tři čtvrtě miliardy korun na investice do silniční sítě, připomněl Josef Holek z krajského úřadu. „Peníze půjdou například na obchvat Kralup nad Vltavou, další etapu obchvatu Kosmonos, na rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi anebo rekonstrukci silnice z Úval do Říčan,“ upozornil na některé stavební akce. Celkově se jedná o desítky staveb.

Radní pro oblast silniční dopravy Karel Bendl (ODS) ocenil dotace jako „objem peněz, který pomůže zvýšit kvalitu středočeských silnic“. „Dlouhodobě nám však peníze na opravy spíše chybí; na opravu celé sítě nemáme. Naše silnice jsou přitom v rámci republiky ty nejvytíženější,“ upozornil Bendl. Přičemž připomněl, že SFDI byl pro letošní rok posílen, nicméně z Evropské unie bude na silniční infrastrukturu možno získat výrazně méně peněz než dříve (a to platí i pro další roky).

Krajská správa silnic, která má na starost komunikace II. a III. třídy ve středních Čechách, bude letos hospodařit s částkou dosahující pěti miliard korun. Ze SFDI má dostat ještě více než miliardu, půl miliardy přijde z evropských fondů. Dalším významným zdrojem je rozpočet kraje.

Nově chystané silniční stavby ve středních Čechách
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 1. etapa – D7 MÚK Středokluky–obchvat Kralup nad Vltavou: 40 milionů korun
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 2. etapa – obchvat Kralup nad Vltavou: 39 milionů korun
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 3. etapa – obchvat Kralup nad Vltavou–D8 MÚK Úžice: 30 milionů korun
- II/105 – severní obchvat Jílového u Prahy: 30,2 milionu korun
- Propojení MÚK Kosmonosy a MÚK Bezděčín – chybějící úsek (investorská příprava): 20 milionů korun
- II/610 Kosmonosy, obchvat – 3. etapa: 20 milionů korun
- Kompletní rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi: 100 milionů korun
- Propojení průmyslové zóny Plazy s MÚK Kosmonosy: 40 milionů korun
- II/101 Úvaly–Říčany: 39 mil. Kč
- Vodní dílo Orlík – 1. etapa úprava silnice III/1822 od Solenic po křižovatku se silnicí III/0046: 75,2 milionu korun
- Zbytek z aktuálně přidělené dotace SFDI poputuje na opravy silnic plnící funkci nevybudovaného Pražského okruhu, rekonstrukce mostů v Nymburce, opravy objízdných tras silnic a mostů (II/268, II/610, III/2768) a přípravu dalších staveb: celkově 316 milionů korun

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje