„Spodní vody ve veřejné studni, na kterou jsou napojeny, je v této části osady Červený Hrádek nedostatek. O mnoho lépe na tom nejsou lidé, kteří mají jako alternativní zdroj vlastní vrty. Spodní voda se ztrácí," konstatoval místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel.

Připustil, že jedním z důvodů může být nová výstavba v osadě Červený Hrádek. „Stavebníci si udělali na pozemcích zpravidla v pětimetrové hloubce svoje vlastní vrty a zřejmě pramen strhli," domnívá se.

Složitou situaci se radnice snaží dočasně řešit tím, že sem vodu dopravují cisterny. Zaměstnanci technických služeb dováží pitnou vodu v dvoukubíkové cisterně každý týden - s výjimkou několika krátkých období, kdy to nebylo potřeba.

Ještě hůř může být v zimě při nízkých teplotách. Potom by v úvahu přicházela buď sousedská výpomoc, nebo by si vodu museli ze Sedlčan sami dovážet, nebo by jim radnice umožnila, aby si dojeli sami načepovat vodu do svých nádob do areálu technických služeb.

Prioritní investiční akce

Místostarosta připomněl, že kanalizace a městský vodovod končí na okraji Sedlčan u skladů velkoobchodu za kolejemi. Proto považuje zahájení výstavby vodovodu pro Červený Hrádek v příštím roce za prioritní investiční akci.

„Práce budou ale kvůli kamennému podloží složité a nebude to ani levné," nepopírá. Jinou cestu ale nevidí. Napojit by se mohly na hlavní vodovodní řad všechny domácnosti.

Čtěte také: Kvůli nedostatku vody se v týneckých osadách 'soutěží' ve vrtání studní

Marie Břeňová