Údaj z mapy už patří minulosti, řekl v pondělí Deníku starosta Řepova Milan Zachař. S tím, že budka už v obci nestojí. „Tak před půl rokem, někdy v létě, volali, jestli bude obec finančně přispívat na provoz. My řekli, že ne, tak ji demontovali,“ přiblížil starosta konec jedné tradice. Podobně to dopadá i jinde: telefonní budky mizí. Pohřbívá je masivní rozšíření mobilů, které má v kapse prakticky každý.

Není to ale tak, že by si na možnost volání z automatu vzpomněl jen ten, komu se jeho přístroj vybil. Ostatně – leckterý uživatel mobilního telefonu by si z něj ani nezavolal. Na rozdíl od minulosti, kdy bylo nutno čísla vytáčet či později vyťukávat, dnes spousta lidí natolik spoléhá na kontakty uložené přímo v telefonu, že si nepamatuje spojení ani na své nejbližší. Nemusí však být pravidlem že budky zůstávají osiřelé. „U nás je, myslím, využívají hlavně cizinci, kteří volají domů,“ řekla Deníku Šárka Charousková z mladoboleslavského magistrátu. S tím, že v budce, která stojí přímo před magistrátem, sama nejméně jednou týdne zahlédne člověka, který telefonuje.

Mladého otráveného luňáka našli ornitologové v koruně borovice.
Kdo otrávil dravce na borovici?

Někde jde o povinnost

To, že veřejných telefonních automatů ubývá po středních Čechách i v celé republice, potvrdila v pondělí Deníku Lucie Jungmannová z centrály společnosti O2 Czech Republic. Právě ta budky provozuje. Postupně vývoj směřuje k tomu, že budky zůstanou jen v místech, kde přece jen nezůstávají na ocet. Hlavně jde o centra měst a okolí nádraží (kde se pohybuje hodně lidí) či oblasti významné pro turistiku a rekreaci.

Tohle platí pro automaty, které operátor provozuje komerčně – kvůli příjmům z volání (a také výnosu z reklam, jež na nich mohou být vylepeny). Existují však i budky, o jejichž zachování se nediskutuje. „Zůstat musí v malých obcích,“ připomněla Jungmannová povinnost stanovenou Českým telekomunikačním úřadem spojenou se službou dotovanou státem. V rámci takzvané univerzální služby je fungování automatu zaručeno v těch nejmenších obcích – a z těch trochu větších tam, kde není vyhovující pokrytí signálem mobilních operátorů. Je tak zajištěna možnost přivolat pomoc v nouzi.

Tohle vysvětluje, proč některé radnice řeší otázku, zda by obec měla na zachování minimálně využívané budky přispět ze svého rozpočtu, zatímco jinde automat stojí prakticky bez povšimnutí. „Nás se nikdo neptal, jestli ho chceme ponechat, nebo zrušit,“ řekl Deníku Drahomír Steinz, který starostuje v Želízích na Mělnicku. S tím, že když se nikdo neptal, nebyl zatím ani důvod řešit, jak budka je, či není využívána. „Podle mě se možná používá v létě, když přijedou turisti – ale dnes už asi ani to ne,“ míní starosta.

To, že ani města telefonní automaty nijak nedotují, potvrdila Deníku nejen Charousková z mladoboleslavského magistrátu. Stejně mluví třeba první místostarosta Mělníka Milan Schweigstill: „Zbývá jich jen pár – a my na ně nepřispíváme.“

Ilustrační foto
Polabské hůry budou nově chráněným územím

Atrakce pro výletníky

„Hele, budka; stojí tu pěkně u stromu jako kaplička,“ zaslechl Deník od rodinky cyklistů projíždějící obcí Chlustina nedaleko Zdic na Berounsku. Budka na vsi výletníky zaujala natolik, že zastavili, vytáhli mobily a fotili se u ní. Prý proto, aby se úlovkem, který vnímají jako „kus města na venkově“, pochlubili na facebooku.

Do šrotu i pro knihy

Vedle malého využití, jež nepokrývá ani náklady spojené s provozem a údržbou, končí někde budky také kvůli vandalům. Napravovat následky jejich řádění je prostě neúnosné. To, že se stále najdou výtečníci, kteří mají spadeno na pokladničky v přístrojích, v pondělí Deníku potvrdila mluvčí společnosti O2 Jungmannová. „Úplně nejčastěji ale řešíme utržená sluchátka,“ poznamenala.

Zrušené budky se podle Jungmannové ekologicky likvidují; některé jejich vybavení může posloužit jako náhradní díly. Ojediněle lze i ve středních Čechách zahlédnout také takzvanou knihobudku. Vysloužilé telefonní budky sloužící jako knihovničky pro všechny zájemce jsou známy především z Prahy – avšak modrá našla místo i před vlakovým nádražím v Berouně a muzejní v parku u Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.

Ilustrační foto.
Napadení záchranářů není vzácné. Útočníci je někdy i pokousají

Jak si je možné zatelefonovat bez mobilu?
* Veřejné telefonní automaty
- Telefonních budek dlouhodobě ubývá, ale stále jich v celé republice existuje přes sedm a čtvrt tisíce
- Všechny automaty umožňují nejen volání (včetně příjmu hovoru na číslo, které je u každého přístroje uvedeno), ale také lze posílat SMS zprávy a e-maily
- V některých automatech lze platit pouze mincemi (vedle českých korun také eury), v jiných výhradně čipovou kartou; více než třetina automatů je kombinovaných, tedy s možností platby jak mincemi, tak kartou – a ceník má být vyvěšen v každé budce
- Přehled o zaplnění kasičky má provozovatel díky napojení na dohledový systém (ten také umožňuje například vyřadit z činnosti ukradené čipové karty); řadu funkcí lze automatům nastavovat dálkově – třeba i parametry mincí, které mají přijímat
- Při volání na tísňovou linku z automatu se nejen využije bezplatný hovor, ale výhodou je také jednoznačná identifikace místa umožňující snadné navedení složek integrovaného záchranného systému

* Veřejné telefonní stanice
- Stále existují telefonní stanice, které jsou přístupné zájemcům o volání z řad veřejnosti – mohou být například na obecním úřadě, v hostinci, kulturním domě, ale i v soukromých domech (mnohdy tato místa slouží také jako ohlašovna požárů)
- Pokud je poblíž telefonní budka, hledat veřejnou telefonní stanici by bylo zbytečné; zřizují se pouze tam, kde automaty nejsou
- Uživatel veřejné telefonní stanice má se společností O2 speciální smlouvu a neplatí standardní stálý poplatek; účtovány jsou pouze uskutečněné hovory bez pravidelných poplatků

Zdroj: 02 Czech Republic