Během července a srpna, kdy okolí zažívá značný nápor rekreantů, má sezonní posádka záchranářů základnu v osadě Ždáň. Vybavena je jak běžnou sanitkou, tak člunem. „Přes vodu“ se s ním může rychle dostat prakticky kamkoli, kde se ocitnou lidé v nesnázích. Lze tak snáz přispěchat i ke špatně přístupným místům – a to při obou březích; většinou rychleji, než by se podařilo dojet autem, odkázaným na využívání silnic (či alespoň cest) a mostů.

Během července vyjížděl záchranářský člun na Slapech k vyžádaným zásahům jednačtyřicetkrát. Nechyběl ani velmi vážný případ jako cévní mozková příhoda. Nejčastěji se však opakovala pomoc pacientům s alergickými reakcemi: bylo to čtrnáctkrát, tedy celá třetina výjezdů. Ani ty nelze podceňovat: vážná alergická reakce může představovat i ohrožení života.

Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky na Orlíku.
Rybářský háček si chlapec píchl do nohy, u vody ale v létě hrozí více malérů

Početnější byly také úrazy, kdy pomoc záchranářů představovalo 13 pacientů. Jejich zranění byla rozmanitá, nicméně nejčastěji se jednalo o poranění kotníku. A vlastně lze říci, že zásahy u úrazů byly úplně nejčastější, pokud připočteme ještě dva případy popálení. Častěji se objevily také bolesti zad nebo břicha – celkem čtyřikrát.

Dvakrát byli během července záchranáři na člunu přivoláni ke kolapsu. Rovněž dvakrát řešili dušnost – a také vysoké teploty. Po jednom případu pak zaznamenali záchranáři v okolí Slap vedle zmiňované mrtvice ještě u vysokého krevního tlaku.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.