Odborníci v IT – přesněji řečeno v této oblasti vzdělaní lidé – chybí u nás v řádu desítek tisíc. Portál Profesia.cz označuje jako nejvíce žádané pozice IT konzultant, správce informačního systému, systémový administrátor, IT analytik, Java programátor a softwarový inženýr. Že problém je skutečně palčivý, potvrzuje třeba Kateřina Krist z Paribas Cardif Pojišťovny, která má v Praze interní IT Hub, vyvíjející aplikace pro jednotlivé pobočky pojišťovny v Evropě. „Nejčastěji hledáme IT Business Analytiky, IT Architekty, aplikační analytiky či systémové administrátory,“ konstatovala.
Vyjmenovala pozice, po nichž je poptávka prakticky na všech profesních serverech. Stejně jako třeba ředitel poradenství MIBCON Antonín Cihlář: jeho společnost dlouhodobě shání JAVA programátory a konzultanty zaměřené na různé moduly systému SAP. Přičemž nepříznivá zpráva není jen ta, že těchto specialistů je málo. Spousta lidí – včetně těch vzdělanějších – ani nemá ponětí, o čem je vlastně řeč… A jen o trochu lepší to zřejmě bude s porozuměním přesného významu slov manažera náboru konzultační společnosti Accenture Petra Bujalky, že společnost aktuálně nejvíc hledá odborníky v oblasti cloudu a kyberbezpečnosti. „Uplatnění u nás mohou najít i čerství absolventi vysokých škol, zejména technického a ekonomického zaměření,“ poznamenal.
Vzdělávání mladých i rekvalifikace
Zájem je i o absolventy středních škol – a právě zde vidí radní Vácha velké příležitosti. Deníku řekl, že poptávce se mohou přizpůsobit školy zřizované krajem; zejména průmyslovky. Nejen s odkazem na dodnes bolestné napadení počítačové sítě benešovské nemocnice hackery v prosinci 2019, které napáchalo škodu vyčíslenou na desítky milionů korun, připomněl budování datového centra v Kolíně s výukou zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, což je ve středních Čechách unikátní – a mohly by na to navázat i další školy. „V sousední Kutné Hoře zase chceme posilovat robotiku,“ řekl Vácha Deníku s vysvětlením, že řeč není o nyní hodně populárních robotických stavebnících – ale o technice pracující se stejným programem, jaký ovládá výrobní linky.
V SOŠ a SOU Kladno-Dubá byly před týdnem otevřeny moderní učební prostory, jež jsou podle Váchových slov ukázkou, jak by jednou měly vypadat i další školy zřizované krajem. Je zde nejen nové výcvikové středisko pro obor Požární ochrana či měřicí a zkušební laboratoř, ale také dvě nové počítačové učebny pro elektro obory a obory strojní. Příbramská průmyslovka zase dostala 3,3 miliony korun na modernizace učebny informačních a komunikačních technologií a modernizaci programového vybavení, kybernetické bezpečnosti i výuky robotiky. Právě bezpečnost v kyberprostoru, robotika a také biomedicína, která spojí zdravotnické obory s technologiemi, označil radní jako směry, jimiž by se budoucnost středního školství ve středních Čechách měla ubírat.
Vedle nových absolventů posilují elektronické obory také ti, kteří procházejí rekvalifikacemi. To potvrzuje třeba ředitel Počítačové školy GOPAS Jan Dvořák. „Zaznamenáváme zvýšený zájem o odborné kurzy i konference ze strany těch, kteří hledají v IT oblasti nové kariérní možnosti,“ konstatoval. Velká část z nich se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností, nejčastěji na Javu a C#,“ upřesnil. S dodatkem, že ve stále více případech potom mají zájem o zvyšování kvalifikace v IT i ženy.