Většina z nich potvrzuje, že kvalita vody stále zůstává výborná – byť v průběhu června i v prvním týdnu prázdnin panovalo výjimečně teplé a slunečné počasí. „Výrazně teplé a slunečné dny jsou většinou spouštěčem pro růst fytoplanktonu, což se pak projeví i na zhoršené kvalitě vody. Letošní sezona se zatím vyvíjí příznivě,“ konstatoval Mandík.

Sníženou průhlednost vody právě kvůli rozvoji fytoplanktonu vykazují jezero Ostrá na Nymbursku, rybníky Jureček a Vyžlovka na Praze-východ, Nový rybník v Příbrami a Pilský rybník u městečka Sedlec-Prčice, tedy v oblasti Monínce. K obavám však není důvod: podstatnou část fytoplanktonu tvoří řasy; podíl sinic, jež mohou být viníkem zdravotních komplikací spojených s koupáním, je zatím zanedbatelný.

Spalničky - ilustrační foto
Spalničky polevily. Během týdne nebyl v kraji hlášen nový případ

Více sinic odhalily pouze dva středočeské vzorky: z Tyršova koupaliště v Rakovníku, jež bylo po rekonstrukci otevřeno opožděně, a z Bakova nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Ani hodnocení stupněm tři na pětistupňové škále však nepředstavuje nijak závažné varování. „Koupání za současného stavu neznamená pro zdravého člověka žádné zdravotní problémy,“ potvrdil Mandík. V Bakově je ostatně tato situace běžná prakticky rok co rok – a stálí návštěvníci potvrzují, že koupání je tam bez problémů i následných potíží. Rizikové skupině osob – zvláště vnímavějším jedincům, těhotným ženám či malý dětem – nicméně Mandík doporučuje, aby se po koupání osprchovali.

Rozdávání informačních letáků a samolepek zahraničním řidičům kamionů.
Cizince v kamionech mají umravnit holky se samolepkami i nový web
Ilustrační foto.
Dotace obcím na kanalizace: místo milionů jen statisíce