Hygiena tentokrát vyrazila pouze na kontrolu míst, kde rozbory provedené před týdnem ukázaly, že silnice měly výraznější zastoupení. Konkrétně jde o lokality, které právě kvůli nim a zvýšenému obsahu chlorofylu byly na pětibodové stupnici hodnoceny trojkou. I když se zastoupení sinic změnilo, na čtyřku si žádné z prověřovaných míst nepohoršilo. A jedno si dokonce udělenou známku zlepšilo. Jezero Poděbrady na Nymbursku nově získalo hodnocení „za dva“.

Trojky zůstaly těm ostatním. „Jedná se o všechny sledované koupací oblasti ve středočeské části přehradní nádrže Orlík, konkrétně Popelíky, Lavičky, Trhovky i Podskalí, na přehradní nádrži Slapy oblast Staré Živohoště a Županovic, dále přírodní koupaliště Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, písník Hradišťko I v okrese Kolín a jezera Ostrá a Poděbrady na Nymbursku,“ vypočetl Luboš Mandík z příbramského pracoviště krajské hygienické stanice. „Odběry a jejich následné analýzy potvrdily, že obsah sinic se na většině ověřovaných lokalit mírně zvýšil, hodnoty se však stále pohybují na úrovni, podle kterých je kvalita vody nadále hodnocena stupněm 3,“ konstatoval. Znamená to, že koupání je pořád možné bez omezení – lidem se sníženou imunitou, alergikům, malým dětem a těhotným ženám však Mandík doporučuje, aby se po vykoupání osprchovali.

Na příští týden chystají středočeští hygienici poslední letošní odběry vzorků koupacích vod, předem naplánované podle monitorovacího kalendáře. Tedy i na těch sledovaných lokalitách, které byly minulý týden v pořádku. Sezona koupání v přírodě už se však blíží ke konci: pravidelné preventivní sledování vody je rozplánováno pouze do konce prázdnin.

Před hupsnutím do vody Mandík radí používat zdravý rozum kdykoli – a ke konci sezony, během níž se kvalita vody obyčejně zhoršuje, obzvlášť. „V případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, doporučuji vždy se osprchovat,“ konstatoval hygienik. A pokud se na hladině koncentruje fytoplankton ve větší míře, tedy vytváří souvislý povlak vodního květu, citlivějším lidem by koupání nedoporučil.