Hlídají nejen rychlost

Na chování řidičů začali policisté dohlížet už s předstihem – prázdninovou akci spustili již o uplynulém víkendu. A Deník zaznamenal, že policejní hlídky byly skutečně u hlavních tahů vidět. Podobné to má být i o nadcházejícím víkendu – a během následujícího prodlouženého víkendu jakbysmet, potvrdila Monika Schindlová z příbramské policie.

Cílem celorepublikové dopravně bezpečnostní akce je podle jejích slov zajistit bezpečnost dopravy, ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a upozornit řidiče, aby byli maximálně opatrní a ohleduplní. „Každý rok se o prázdninách stane velké množství nehod, mnohdy s vážným zraněním. Je to připisováno únavě z teplých dnů, oslnění sluncem, nevyspání motoristů vracejících se z delších cest, nepozornosti či rychlé jízdě,“ varovala.

Středočeští policisté se soustřeďují především nejfrekventovanější úseky a na místa, kde často dochází k nehodám. Hlídky se zaměřují nejen na dodržování stanovené rychlosti, upozornila Lucie Nováková z územního odboru policie v Mladé Boleslavi. Připomněla, že v centru jejich pozornosti je i dodržování pravidel na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy – stejně jako technický stav vozidel či kontrola předepsaných dokladů. A samozřejmě i alkohol a další návykové látky, doplnila Vendulka Marečková z kutnohorské policie. „Policisté se také soustředí na bezdůvodnou jízdu v levém jízdním pruhu na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla,“ upozornila Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Společně s policejními hlídkami bude o nadcházejícím víkendu možno potkat na silnicích také preventisty a koordinátory Besipu. Ti se na vybraných stanovištích v rámci kampaně České asociace pojišťoven Nepozornost zabíjí soustředí na jeden z nejčastějších nešvarů řidičů: telefonování i jiné používání telefonních přístrojů za jízdy. Hříšníkům budou vysvětlovat rizika takového počínání.

Spousta motorek navíc

Pro další dny musejí motoristé počítat také s tím, že provoz na silnicích výrazně zahustí motocyklisté. To ovšem nesouvisí jen se začátkem prázdnin. Výstaviště v pražských Letňanech se od 5. do 8. července stane dějištěm oslav 115 let existence značky Harley-Davidson. Očekávány jsou desítky tisíc účastníků přijíždějících na motocyklech. Mnozí z nich se začnou objevovat už s předstihem, aby si výlet mohli náležitě užít; jedním z velkých lákadel se stane třeba koncert kapely The Rolling Stones, který ve středu 4. července hostí letňanské letiště.

Účastníky motorkářských oslav jistě bude na silnicích vidět. Středními Čechami musí projet nejenom do Prahy a zpět, ale připraveno je pro ně i deset tras vyjížděk k poznávání regionu, jejichž posláním je přilákat motorkáře k dalším návštěvám. Hlavní organizátor oslav Jaroslav Vavřina uvedl, že jeho tým s policií dlouhodobě spolupracuje. Připouští sice, že černá ovce se může najít v každém stádě – z chování většiny účastníků oslav však podle něj nemusí mít motoristická veřejnost obavy. Harleyáři se zpravidla neřadí do skupiny zběsilých jezdců, které ostatní vnímají jako „šílené motorkáře“. Řidiči se ovšem musí připravit na to, že motorek bude na silnicích opravdu hodně – a to většinou nikoli jedoucích jednotlivě, ale ve skupinách.

Další informace najdete na: https://nepozornostzabiji.cz/aktuality/bezpecne-cestovani-na-prazdniny