Herman upozornil na usnesení zastupitelů města Mnichovice na Praze-východ, kde Pecková působila jako uvolněná starostka (tedy vykonávající funkci jako hlavní zaměstnání) a po zvolení hejtmankou si starostenský post ponechala, avšak již jako neuvolněná funkcionářka. „Hejtmanka s příjmem 180 000 Kč měsíčně si za peníze ze sociálního fondu vylepší svůj vzhled,“ ohrazuje se s odkazem na usnesení mnichovických zastupitelů z 9. prosince. Ti Peckové pro rok 2021 odsouhlasili příspěvek na úhradu zvýšených nákladů na úpravu zevnějšku v souvislosti se zastupováním města při veřejných občanských obřadech, příspěvek na podporu vzdělávání v souvislosti s výkonem člena zastupitelstva a odměnu při významném životním výročí. Ke zmiňovanému údaji o příjmu Herman vysvětluje: 137 tisíc hrubého měsíčně na kraji, což vyplývá ze zákona, plus 39 tisíc od města za výkon funkce starostky.

Opozičnímu protivníkovi, jenž svá slova o tom, že hejtmanka „si za peníze ze sociálního fondu vylepší svůj vzhled“ doplnil i obrázkem panenky typu Barbie, hejtmanka odpověděla napříč sociálními sítěmi. Na facebooku ze svého hejtmanského i osobního účtu, reakci lze najít rovněž na twitteru. „Příspěvek letos čerpat rozhodně nebudu a stejnou částku dám ráda na neziskové organizace bojující proti fake news,“ zdůraznila mimo jiné – tedy s odkazem na škodlivost takzvaných dezinformací šířených prostřednictvím internetu. Připomněla také, že při rozhodování mnichovických zastupitelů se ona sama zdržela hlasování – a všech sedm dalších přítomných zvedlo ruku pro.

K penězům na úpravu zevnějšku vysvětluje, že jde o příspěvek vycházející za zákona o obcích – a týká se všech zastupitelů konajících svatební obřady. „Jde v praxi o příspěvek na ošatné. Deset tisíc hrubého ročně před zdaněním. Tedy cca 7000 čistého pro oddávající zastupitele, 7 tisíc pro zaměstnance; za tyto peníze opravdu nechodím ke kosmetičce. Je to podobný příspěvek, jako mají například jiní zaměstnanci mnoha odvětví na pracovní oděvy či pomůcky ze zákona,“ uvedla Pecková k Hermanovým slovům, jež na sociálních sítích vyprovokovala řadu ohlasů; souhlasných i nesouhlasných. Včetně odkazů na éru předchozí hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), jejichž obsah lze vlastně shrnout totožnými slovy: souhlasné i nesouhlasné.

V přímé odpovědi na profilu Hermana jsou zmíněny i konkrétní výdaje spojené s oddáváním. Třeba zničené silonky i lodičky při obřadech na zřícenině hradu Zlenice, cesty na hvězdárnu v Ondřejově nebo na jiná místa podle přání svatebčanů. „Ale třeba také napište o tom, že jsem jezdila celý rok všechny služební cesty pro město Mnichovice svým autem a nenechala jsem si proplatit ani korunu za cesťák, což dělá cca 20 tisíc. Jiní starostové mívají služební auto, mnohdy i k soukromým účelům (za které odvádějí daně a platí spotřebu v souladu se zákonem, ale to vy z kraje jistě znáte). Já proplácení cesťáků za služební cesty neřešila; na rozdíl od členů ANO, jejichž dokumenty k proplácení jízd na zastupitelstvo kraje mi přistály na stole jako první a já je jako hejtmanka podepisovala,“ připomíná mimo jiné facebooková polemika.

Nechybí současně ani pozastavení se nad tím, že „moralizuje někdo, kdo je policií usvědčeným podvodníkem a lhářem vystupujícím pod smyšlenou identitou“ – což je zjevnou narážkou na fakt, že Herman vešel ve známost v souvislosti s tím, že před komunálními volbami nechal vytisknout a roznést leták kritizující hospodaření města pod vedením tehdejšího starosty Víta Rakušana (STAN) – avšak tisk i distribucí objednal a také zaplatil pod smyšleným jménem.

K příspěvku na životní jubileum pak Pecková uvedla jednoznačně: také čerpat nebudu. „Je od 50 let výše – 2000 korun při kulatém výročí,“ upřesnila 45letá hejtmanka.