Jinými slovy: někdo takzvaně stočil tachometr, aby zfalšovanými údaji oklamal budoucího kupce auta. Takové čachry mohou cenu ojetého auta výrazně ovlivnit; kupující zaplatí navíc klidně i desítky tisíc korun. Existují ale i další souvislosti: zfalšované údaje by třeba mohly přispět k zanedbání údržby.

Časté manipulace

Během spolupráce, která trvá od počátku roku, se ukázalo, že většina stočených aut pochází ze zahraničí; v České republice jsou přihlašována jako individuální dovoz. Nejčastěji se manipulace s počitadlem ujeté vzdálenosti pohybuje v řádu desítek tisíc kilometrů, sdělila Deníku Barbora Minksová z firmy Cebia. „Zatím je rekordmanem vozidlo, které bylo stočeno o více než 400 tisíc kilometrů,“ připomněla, že troufalost šizuňků je opravdu bezmezná.

Odhalené případy bude řešit soud. Nelegální manipulace s ujetými kilometry se posuzuje jako podvod, za který v případě uznání viny hrozí až dva roky vězení. A při prokázání škody od 50 do 500 tisíc korun se sazba může vyšplhat až na pět let. Podle slov Zdeňka Chalupy ze středočeského policejního ředitelství je akce teprve na počátku: „K případnému sdělení obvinění pachatelům dojde v horizontu několika týdnů, neboť je nutné zajistit mimo jiné podklady ze zahraničí.“ Cílem akce není podle Chalupových pouze odhalení této nelegální činnosti a zahájení trestního stíhání konkrétních osob, ale také upozornit na tento problém občany.

Zájemcům o koupi ojetého auta policisté radí, aby prověření nepodceňovali; není dobré spokojit se s tvrzením prodejce – a ani předložená servisní kniha prý nestačí. „Existuje například portál www.kontrolatachometru.cz, kde je možné vyhledat stav najetých kilometrů zaznamenaných při technických prohlídkách v České republice. U vozidel z dovozu je však situace značně obtížnější,“ připomněl Chalupa. S tím, že pokud někdo koupil auto, u něhož zjistil manipulaci s najetými kilometry později, může podat trestní oznámení.

Prověří ledacos

Spolupráci se společností Cebia, která se věnuje prověřování historie vozidel i jejich původu, navázalo středočeské policejní ředitelství vzhledem k tomu, že dlouhodobě upozorňuje na nelegální manipulaci s ujetými kilometry u velkého procenta u nás prodávaných ojetin.

Základní údaje podle VIN kódu nabízí Cebia zdarma na www.zkontrolujsiauto.cz. Podle slov ředitele Martina Pajera se dají odhalit nejen stočené kilometry, ale také i případné havárie, odcizení, opravy poškození, servisní úkony, zatížení leasingem – a například prověření originality identifikátorů (vedle VIN kódu vyraženého na karoserii jde třeba o štítek pod čelním sklem, typový štítek či u některých značek zákaznický štítek) ukáže, zda automobil nebyl nelegálně sestaven z částí několika vozů.