Na malé plechové štítky s tímto informačním nosičem stačí namířit fotoaparát mobilního telefonu a objeví se odkaz na webovou aplikaci. Ještě lépe systém funguje s aplikacemi Praha svítí nebo Skenuj Prahu. Ty se dají stáhnout přes Google obchod.

„Když vám třeba v noci ukradnou auto, potřebujete jednat rychle. Naskenujete si štítek, a to vás nasměruje k nejbližší otevřené policejní stanici,“ popsal šéf magistrátní společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Osvětlení v Praze. Ilustrační foto.
Vyjít ven s rouškou pod rouškou tmy? Ne, veřejné osvětlení musí fungovat dál

Díky novému elektronickému systému mohou lidé hlásit celou řadu situací. V aplikaci stačí vybrat typ oznámení a akci odeslat. Ten, kdo chce být informován o vyřešení problému, zaškrtne příslušnou kolonku a v řádu dnů obdrží zpětnou vazbu.

Rychlejší ohlášení poruchy

Pracovníci magistrátní firmy Technologie hlavního města Prahy, která veřejné osvětlení spravuje, za minulý rok obdrželi 47 tisíc hlášení poruch. „Telefonáty jsou poměrně dlouhé a nepříjemné pro volajícího i dispečink. Tato novinka výrazně usnadní opravy a ušetří náklady,“ uvedl Jílek. Mezi nejčastější defekty patří porucha svícení.

Technologie hl. m. Prahy převzala nové ekologické automobily.
Správci pražského osvětlení dostali nová auta. K dispozici je i umyvadlo

Do budoucna se otevírá potenciál pro celou řadu nejrůznějších vychytávek. „Systém budou moci využívat i tvůrci externích aplikací například pro turisty, cyklisty či sportovce. Řidičům elektromobilů prozradí nejbližší elektronabíječku,“ sdělil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Díky propojení s mapami si nebudou muset zoufat ani zbloudilci, kteří se ve městě ztratí.

Na své si přijdou rovněž správci inženýrských sítí a pracovníci jiných městských společností, kterým technologická novinka usnadní hledání nejbližšího uzávěru plynu či vody.

Kód za desetikorunu

V pražských ulicích se zařízení nachází na 135 tisících sloupů s lampami, štítky s kódy jsou zatím na několika desítkách z nich. Do konce roku jich chce město mít několik tisíc. U developerských projektů, kde se buduje veřejné osvětlení, jsou již povinnou součástí. „S instalací jsme začali nejprve v centru. Ve větším množství budou hotové do tří let,“ představil plány Jílek.

Na štítcích z nerezu je QR kód vypálený laserem a na sloup je přilepen speciálním lepidlem. Jeho životnost a odolnost vůči vandalům je téměř neomezená.

Sloup veřejného osvětlení. Ilustrační foto.
Lampy v metropoli budou svítit bíle, město jich sedm set vymění

Technologie hlavního města připravila akci vlastními silami bez veřejné zakázky. Výrobní cena jedné destičky je méně než 10 korun. Štítky vypaluje na laseru ve své centrále v Holešovicích.

„Všechny softwarové prostředky jsme vyvinuli sami. Naši zaměstnanci dostali jen odměny, náklady na vývoj nepřesáhly 100 tisíc korun,“ řekl Jílek s dovětkem, že vývoj technologie trval přibližně dva roky. „Montážní práce zatím nejsou spočítány, nejdražší je dojet na místo.“

Ilustrační foto.
Holubi na Ládví znečišťují auta, radnice osadí bodci i lampy