Za srovnávacím testem pro celou republiku stojí společnost Obce v datech a poradenská firma Deloitte. Zahrnuje všech 206 obcí s rozšířenou působností, z nichž 26 je středočeských.

A co se hodnotilo? Analytici posuzovali veřejná dostupná data podle 29 různých kritérií. Těmi byli například podmínky pro bydlení, až přes úroveň zdraví, zabývali se ale také otázkou spolkového života; to totiž odráží lokální mezilidské vztahy. K nejvýraznějším meziročním posunům přispěly – až už z hlediska zlepšení, či zhoršení – zvláště změny v přílivu mladých obyvatel, dostupnosti lékařské péče, vztahy konkrétních regionů k hazardu a vývoj nezaměstnanosti; některé oblasti také „sráží“ zhoršená kvalita ovzduší.

Ilustrační foto - radar
Měření rychlosti prozrazuje středočeská policie předem

Pro střední Čechy vyznívá příznivě, a to zvláště v nejbližším okolí metropole. Republikové prvenství z loňského roku obhájily Říčany, na druhém místě figuruje Praha (na jejímž postavení se proti loňsku také nic nezměnilo) – a do první desítky se dostala ještě tři další středočeská města: na čtvrtém místě Černošice (loni 3.), na pátém Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (7.) a na 8. místě Beroun (6.).

Možnost srovnání s loňským rokem je podle Jana Havránka, jednatele společnosti Obce v datech, unikátní: protože byl projekt spuštěn v loňském roce, jde o vůbec první možnost postihnout nejen aktuální stav, ale i možné trendy. Zjištění naznačující pro různé regiony souvislosti mezi náklady na život a jeho kvalitou může posloužit občanům při rozhodování, kde se usadit – a od počátku je tento index zamýšlen také jako cenný podklad pro práci starostů i zastupitelů. Dokáže jim napovědět, nač by se bylo vhodné zaměřit (a do budoucna navíc postihne, jak se toto úsilí daří).

„Letos je k dispozici vůbec první srovnání vývoje kvality života v jednotlivých obcích. A každý další rok bude z tohoto pohledu zajímavější. Věříme, že transparentní srovnání s dalšími obcemi na základě dat bude pro vedení obcí užitečným nástrojem a impulsem k pozitivním změnám,“ shrnul Havránek hlavní cíl tvůrců žebříčku. Připomněl, že 29 sledovaných indexů se soustřeďuje do trojice hlavních kategorií. Jsou jimi zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (zde jde jak o práci, tak o bydlení či vzdělání) a vzdělání i služby včetně vztahů mezi lidmi.

Ilustrační foto.
Zrychlil by práci stavebních úřadů malý škrt v zákoně?

Ilustrační foto.
Očekávání při výběru partnera? Češi nejčastěji hledají rodiče pro své děti

Index kvality života ve středních Čechách
1. Říčany
4. Černošice
5. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
8. Beroun
19. Benešov
28. Hořovice
29. Mnichovo Hradiště
31. Kralupy nad Vltavou
35. Mladá Boleslav
46. Český Brod
58. Slaný
63. Kolín
88. Poděbrady
92. Kladno
94. Lysá nad Labem
96. Nymburk
116. Sedlčany
123. Dobříš
136. Neratovice
138. Rakovník
143. Kutná Hora
147. Čáslav
148. Vlašim
157. Mělník
167. Příbram
173. Votice

Zdroj: Obcevdatech.cz

Nová rozhledna by měla být vysoká 37 metrů, aby z ní bylo vidět přes koruny stromů.
Nová rozhledna v CHKO Brdy bude postavená z lunárního dřeva