Z hlediska oborů mají mít přednost zdravotnictví, pedagogika, sociální péče a telekomunikace – včetně například takových specialit, jako kybernetická bezpečnost či robotika.

Středočeský kraj nyní podle Váchových slov má řadu středních škol s kapacitou 400–500 míst, kterou navštěvuje kolem 130 žáků. Školu o takové velikosti se podle Váchových slov ani nevyplatí provozovat.

Typickým příkladem bylo podle Váchových slov zrušení učiliště ve Středoklukách na Praze-západ, které mělo ještě v devadesátých letech 350 žáků – a nakonec končilo se 48 žáky, mělo zchátralé objekty a vybavení odpovídající sedmdesátým létům minulého století. Podle Váchových slov je to nejen nevyhovující stav, ale ani platit vysoké provozní náklady nedává smysl.

„Máme velké množství špatně vybavených škol,“ pojmenoval radní Vácha stav, který se ve středočeském středním školství chystá změnit. Připouští však, že čeká velké boje už kolem toho, kterým okresem začít. Koncentrovat školy v rámci okresů nicméně vidí jako správnou cestu: jednak je na to připravena veřejná doprava, jednak i občané jsou zvyklí uvažovat v rámci okresů.

Další napětí se dá čekat kolem toho, že kraj nabízí základní umělecké školy a domy dětí, které nyní provozuje, aby je do své správy převzaly obce a města.