Na to, že existují speciálně vyškolené laktační poradkyně, jimž je možno zatelefonovat, případně se na ně obrátit s žádostí o radu e-mailem (a v některých případech si dokonce domluvit osobní setkání nebo návštěvu poradny), upozornila ve čtvrtek referentka středočeské hygienické stanice pro zdravotní politiku Iveta Doskočilová.Připomněla to v souvislosti s tím, že od 1. do 7. srpna se připomíná Světový týden kojení.

Přehled poradkyň, ale třeba i on-line poradnu, mohou maminky najít na webových stránkách www.kojeni.cz, které provozuje nezisková organizace propagující prospěšnost kojení známá pod označením LALI – Laktační liga České republiky. Ta ostatně připravuje akce i přímo k týdnu kojení, o nichž rovněž informuje na svém webu: jsou jimi třeba Akce řetěz nebo výtvarná soutěž určená dětem, která nabízí pohled malých malířů právě na kojení.

Doskočilová z krajské hygienické stanice také ve čtvrtek upozornila na titul Baby Friendly Hospital oceňující nemocnice přátelské k dětem – a v tomto případě právě s důrazem na respektování práva dětí na kojení v porodnici. „V České republice je udělován od roku 1993, kdy jej v našem kraji získala Oblastní nemocnice Kladno jako první středočeská nemocnice,“ poznamenala Doskočilová. S tím, že dnes už tento titul náleží také krajským nemocnicím v Mladé Boleslavi, Benešově, Kolíně a Příbrami; od roku 2012 je držitelem také Nemocnice Mělník. Edukátorky má navíc rovněž Městská nemocnice Čáslav.

Význam mléka od mámy (jehož složení se nedá srovnat s žádnou jinou stravou) si české ženy uvědomují. Průzkum ukázal, že své dítě kojí devět z deseti matek. „Velmi důležitý je přínos mateřského mléka co se týče imunity. Obsahuje celou řadu významných a účinných složek, které slouží jako prevence před alergiemi a některými infekcemi,“ uvedla Doskočilová. „Proto se také mohou kojenci „chlubit“ nižším počtem nemocí například trávicího traktu, dýchacích cest či zánětu středního ucha,“ zmínila konkrétní příznivé dopady.