Hlavně na vážení klade důraz hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Přetížené nákladní automobily jsou jedním z největších ničitelů vozovek. Pro Středočeský kraj, kterým prochází řada tranzitních tras, je nutné v co největší míře kontrolovat dodržování platných předpisů dopravci,“ zdůraznila. S tím, že náklady na pořízení vozidla se kraji mnohonásobně vrátí – v podobě peněz ušetřených za opravy silnic. A s použitím tradičního argumentu středočeského hejtmanství, že jediný průjezd přetíženého kamionu prý poznamená silnici víc, než deset tisíc osobních aut.

Hejtmanka dále připomněla, že kraj spravuje 8650 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, „zdaleka nejvíce ze všech krajů“ – a v posledních letech tečou do zlepšení jejich stavu miliardy korun. V souvislosti s tím se nicméně vytrvale ozývají někteří představitelé opozice, podle nichž mají středočeští silničáři i zástupci vládnoucí koalice lépe ohlídat, co kraj za tyto peníze dostává. Jermanová však kritiku odmítá: zakázky jsou podle ní v pořádku, krajská správa silnic pod kontrolou – a říci o ní, že pracuje dobře, nelze jen proto, že je nutné použít slova výborně.

„Zdědili jsme dluh na silnicích, jenž má kořeny už před rokem 1989, v řádu mnoha desítek miliard korun. Díky investicím do rekonstrukcí se nám ho daří postupně snižovat,“ konstatovala v pondělí hejtmanka. „Je ale důležité, abychom zároveň v maximální míře předcházeli devastaci silnic, kterou mají na svědomí někteří nezodpovědní kamionoví přepravci,“ vysvětlila důvod nákupu auta pro vážení a další kontroly nákladní dopravy.

Darovací smlouvu, jež umožní toto vozidlo policistům předat, schválili v pondělí středočeští radní. Jedná se o Mercedes-Benz Sprinter, jehož pořízení přišlo na 5 991 360 korun. Podobně vybavený automobil kraj předává policii již podruhé, aby kontroly mohly být ještě intenzivnější. Jde o speciál vyrobený na zakázku – a při jeho návrhu se uplatnily i zkušenosti středočeské policie s používáním prvního darovaného auta.

S těmi také souvisí další krajské investice: úpravy vhodných prostranství v blízkosti hlavních tahů, kam policie může navést auta vybraná ke kontrole, tam se jim důkladně pověnovat – a případně i ponechat odstavená, pokud by se ukázalo, že nemohou pokračovat v jízdě; třeba právě kvůli přetížení.

Silniční síť ve Středočeském kraji

- Dálnice: 361,316 kilometru (ve správě Ředitelství silnic a dálnic)
- Silnice I. třídy: 656,474 kilometru (ve správě Ředitelství silnic a dálnic)
- Silnice II. třídy: 2383,351 kilometru (ve správě Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje)
- Silnice III. třídy: 6236,208 kilometru (ve správě Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje)
- Celkem: 9627,749 kilometru

Zdroj: Policie ČR