Právě tam požádala o jakousi tečku za prací komise s jasnou odpovědí na otázku, zda Benešov bude, či nebude prodávat své byty, požadovala po vedení města, zastupitelka Jana Čechová.

„Chtěla bych, aby se záležitost neodsouvala nekonečna,“ uvedl Čechová a kritizovala při tom způsob dotazníkové akce, kterou kvůli zjišťování názorů občanů Benešova na privatizaci, radnice vyhlásila. „Bylo to řešeno úplně jiným způsobem, než jsme navrhovali a výsledek dotazníku nemá proto žádnou váhu,“ shrnula.

Za pravdu jí tentokrát dal i starosta Petr Hostek. „Otázka, kterou komise sestavila pro dlouhé a poctivé práci, byla vypuštěna v úplně jiném znění než v tom, na němž se komise dohodla. Anketa sice odpověděla na něco, ale ne na všechno, v co jsme doufali,“ řekl starosta.

Podle místostarosty Jiřího Švadleny byla přes to anketní otázka, položena jasně a správně, i když i on sám hodnotil dotazník jako nepříliš povedený. „Hovořil jsem o tom s řadou občanů, a ti mi oponovali. Říkali, že anketa byla dobrá, že jim otevřela oči a že jsou rádi, že se mohli vyjádřit. Stejný názor mám i z majetkového odboru města,“ řekl a připomněl, že rada města závěry privatizační komise projednala a rozhodla, že do podzimních komunálních voleb nebude privatizace městských bytů pokračovat.

Jana Čechová, jak uvedla, čekala všechno, jen tohle ne. Vyjádření vnímala jako výsměch členům komise.

„V podstatě jste nám řekl, že jsme si v komisi o něčem jednali a vy to vidíte jinak, a tak si to uděláte podle sebe. Nemáte ani slušnost to lidem z komise říci a dozvídáme se to až nyní,“ řekla konsternovaná politička a stejné pocity vyjadřoval i další člen privatizační komise, její předseda, Zdeněk Zahradníček. Podle něj je rozhodnutí rady jedním z nejzásadnějších v celém volebním období. „Od schůze rady uplynulo devět dní a my se to dozvídáme tímto způsobem? To se mě opravdu hodně dotýká. Domnívám se, že rozhodnutí rady nebylo uvážené ani smysluplné,“ řekl.

Místostarosta ale oponoval, že rada nerozhodla šmahem, ale až po široké diskusi. Zdůraznil, že privatizační komise nebyla zrušena a může dál pracovat a předkládat návrhy. „My jsme nezničili práci komise. Jen privatizace do voleb pokračovat nebude. Navíc chtěla sama komise, abychom se v radě poradili, zda pokračovat v privatizaci či nikoliv. Tady je odpověď,“ dodal.

Jana Čechová po těchto slovech oznámila, že rezignuje na post členky komise. Další její člen, Tomáš Podhola, označil postup rady a především způsob jeho zveřejnění, za urážku členů komise i obyvatel města, kteří čekali, že dostanou podrobné podklady, jakýsi manuál privatizace.

Přesto to všechno rada města bude o privatizaci nejspíš znovu jednat. Není dokonce zcela vyloučena revokace jejího usnesení. Vystoupit by před radou měl předseda komise Zdeněk Zahradníček.
Starosta Petr Hostek při diskusi uznal, že koalice v tomto směru udělala chybu v komunikaci a poprosil Zdeňka Zahradníčka o osobní schůzku.

O privatizaci, za tržní cenu, má v Benešově zájem minimum lidí. I to vyplynulo z dotazníku. Komise zase odmítla návrh místostarosty na prodej městských bytových domů developerovi. A protože má privatizaci bytů ve svých volebních programech většina politických uskupení v Benešově, je možné, že se v ní bude i po komunálních volbách pokračovat. Rozhodnutí rady ale celý proces odsunulo nejméně o další rok.