VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář ortopedie v Hořovicích: Snažíme se pacienta co nejdříve postavit

Hořovice /ROZHOVOR/ - Ortopedie Nemocnice Hořovice představuje specializované zařízení, které nedávno prošlo celkovou rekonstrukcí. Poskytovanou péči tam vyhledávají nejen pacienti z Berounska, ale i ze vzdálenějších regionů.

29.10.2016
SDÍLEJ:

HOŘOVICKOU ortopedii vyhledávají lidé z Berounska i dalších regionůFoto: Konstantinos Tsivos

V čele lékařského týmu hořovické ortopedie stojí již řadu let velmi energický a zkušený primář Milan Pastucha.

Prý každá druhá návštěva obvodního lékaře se tyká bolesti kloubů nebo zad. Pokud je to tak, je česká ortopedie dostatečně vybavena řešit problémy tak obrovského počtu pacientů?

Máte pravdu, ortoped je pacienty často vyhledáván. Je to dáno širokým spektrem oboru. Jde zejména o degenerativní postižení velkých kloubů, dále pak úrazy pohybového aparátu a běžnou ortopedii, jako tenisové lokty, problémy přednoží, růstové bolesti a podobně. Na pomezí s revmatologií ortopeda vyhledávají lidé s bolestmi malých kloubů, dále pak na pomezí s neurologií jde o úžinové syndromy - karpální tunel, kubitální tunel, cervikobrachiální syndrom, bolesti zad. Na pomezí s chirurgií jsou to zejména poúrazové stavy a neúrazové bolesti pohybového aparátu. Tím je dáno, že ortoped je v ambulanci vytížen a má poměrně dlouhé čekací doby, které mohou přesáhnout jeden měsíc.

Jak je na tom hořovická ortopedie? Operujete pacienty
z Berounska nebo i z jiných oblastí? Kolik operací provádíte ročně?

Hořovická ortopedie naštěstí působí nadregionálně. Okres Beroun má přibližně 80 tisíc lidí, což by bylo poměrně na hraně s požadovanou efektivitou. Proto podíl pacientů z Berouna například v oblasti náhrad kloubů a artroskopií představuje jen 25 procent našich pacientů. Zbylých 75 procent je z Prahy, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého nebo Jihočeského kraje či různých okresů Středních Čech.

Pacienti si velmi často stěžují na několikaměsíční předoperační čekání. Jak to vypadá s čekacími lhůtami v Hořovicích?

Čekací doby stanovila pojišťovna. Na náhradu kloubu se čeká v průměru jeden rok. To je ze strany pojišťoven považováno za únosné. V naší nemocnici je čekací doba na operaci náhrad velkých kloubu průměrně čtyři až pět měsíců. Nyní objednáváme na únor, což odpovídá výše uvedenému.

Dříve trvalo několik týdnů, než se pacient po ortopedické operaci postavil na vlastní nohy. Jak to probíhá dnes?

Snažíme se pacienta postavit z lůžka hned první den po operaci. Pokud je pacient mladý a spolupracuje, pak to probíhá většinou dobře. V případu starších osob si klademe za cíl, aby sedmý den při propouštění z hospitalizace zvládli chůzi samostatně o berlích po schodech nahoru a dolů. Dříve byla hospitalizace v nemocnici po náhradě kloubu tři týdny. Nyní je to v naší nemocnici sedm dní, v zahraničí třeba i jen dva až čtyři dny. Zde je to dáno tím, že pacient si hospitalizaci hradí a je tedy motivován brzy opustit lůžko a vrátit se domů.

Co následná rehabilitace? Co můžete nabídnout vaším pacientům a jaké máte zkušenosti ze spolupráce s berounskou nemocnicí?

Odlišujeme se od našich konkurentů tím, že se snažíme pacientovi nabídnout více. Jsem si jistý, že 85letý člověk není schopen po sedmi dnech jít domů a topit si v krbu, proto všem našim pacientům navrhujeme navazující pobyt v naší rehabilitační nemocnici Beroun, kde stráví další dva až tři týdny. Zde plně rozcvičí a zdokonalí chůzi a pomůžou si tak v návratu domů, kde je pak ještě čeká možnost lázeňské péče, kterou je třeba čerpat do třech měsíců od operace.

Co komplikace u vašich operací?

Komplikací se jako všichni operatéři obáváme a proto se snažíme naši práci pokud možno co nejvíce standardizovat a zrychlovat. Největším strašákem je infekce, dnes máme méně než půlprocentní komplikace v důsledku infekcí, což v celostátním průměru 1,5 procenta vyznívá pro naši nemocnici dobře. Také ze strany luxace kyčelního kloubu, nebo porušení nervo-cévního svazku se pohybujeme na promilových číslech, což nás těší, ale zároveň zavazuje do budoucna k opatrnosti a rozvaze.

Čtěte také: K léčbě psychiky přispívá práce s modelínou, prstové barvy i vodovky

Konstantinos Tsivos

Autor: Radka Kočová

29.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení