Na přestavbu jednoho z bývalých pavilonů 8. základní školy na takzvaný komunitní dům s 23 byty získalo město dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Náklady činily 19,8 milionu korun, z toho dotace pokryla 12,6 milionu korun a zbytek zaplatilo město ze svého rozpočtu. Práce začaly loni v červnu, s nastěhováním klientů se počítá od 1. dubna.

K 6. lednu radnice obdržela 25 žádostí o ubytování. Zdálo se tedy, že kapacita bude naplněna. Ukázalo se však, že sedm žádostí nelze přijmout. Jeden žadatel nebyl z Příbrami, další tři porušili podmínku dvacetiletého trvalého pobytu na území města, jeden byl mladší 60 let a zbylí dva měli dluh vůči městu a okresní správě sociálního zabezpečení.

Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) bylo zájemců původně mnohonásobně více, řada z nich by ale neprošla kvůli podmínce ministerstva, že v době podpisu smlouvy nesmějí vlastnit dům, byt nebo družstevní podíl. Vařeka míní, že tato podmínka nebyla stanovena šťastně. Lidé by podle něj museli prodat své bydlení dopředu a riskovat, že se stanou bezdomovci, pokud jejich žádosti nebude vyhověno.

Čtěte také: Praha nemá plán, co bude se seniory