Někteří se nemohou dočkat, až se přiblíží sedmnáctá hodina a zazní první tóny festivalu z pódia, jako například Tereza, Karolína a Gabriela čekající na lavičce u rybníku.

„Ráno jsme sem přijely se školou a teď se už těšíme na koncert. Nejvíc? No určitě na Atmo music," tetelí se radostí školačky. Denní program plný zajímavostí hodnotí jako moc pěkný nejen pro ty nejmenší, ale i pro teenagery.

Mezi tím se na náměstí TGM scházejí členové hornických a hutnických spolků z republiky a letos také ze zahraničí v rámci setkání hornických měst. Nejživěji je u stolu slovenských hostů, kteří baví ostatní svými lidovkami.

Průvod horníků a hutníků

Ani sobotní počasí nebrání oslavám, které o sobě dávají vědět do půlnoci ze všech stran. Odpoledne to nejvíc žije na Březových Horách, jejich středem kolem patnácté hodiny prochází tradiční průvod horníků a hutníků.

Po boku starosty Příbrami Jindřicha Vařeky přichází ministr financí Andrej Babiš, který jako jeden z mnoha hostů akce stříhá pásku k nově vybudovanému kulturně vzdělávacímu centru v historickém objektu na Anně.

Anketa: Co byste popřáli Příbrami k jejím 800. narozeninám?

Pavel Oktábec, 68 let, Obecnice: Popřál bych Příbrami, aby se jí dařilo lépe než dosud, aby se tu snížila nezaměstnanost a víc lidí našlo práci. Příbram má spoustu pozitivních parametrů, ale nezaměstnanost nejvyšší v kraji. Hlavně od doby, co tu už nefunguje hornictví. Pro moji generaci je to už nostalgie, mladí už to tak nevnímají, ale mě je líto, že horníky potkávám už jen při podobných akcích.

Karel Haderer, 70 let, Březové Hory: Přál bych si, aby se Příbram dál zlepšovala, stejně jako její okolí. A aby městem nejezdily staré a opotřebované autobusy, které nám tady čoudí. Taky, aby se tady lidem nezvyšovaly daně, jako nám město zvýšilo daně z nemovitostí, no a aby se tady lidem dobře žilo. V neposlední řadě bych si přál, aby příbramský fotbal v tabulkách lépe umisťoval.

Ján Chvalník ml., 45 let, Příbram: Městu bych popřál, aby k sobě byli Příbramáci tolerantnější, aby se měli rádi a víc se setkávali, aby takových akcí, jako jsou hornické slavnosti, bylo víc. Děláme výstavy betlémů, mincí a různých věcí, jsem sběratel a fandím kulturním akcím. Takových lidí je tu víc a mnozí dělají pro druhé zadarmo, takže si přeju, aby takových lidí bylo víc a aby k sobě lidi byli hodnější.

Jan Chvalník, 15 let Příbram: Líbí se mi památky v Příbrami a líbilo by se mi, kdyby se víc vyzdvihly nahoru, aby o nich vědělo co nejvíc lidí. Navázal bych tak na výstavu, kterou máme ve škole (Gymnázium pod Svatou Horou), vyfotili jsme fotky, třeba Svatou Horu, napsali jsme k tomu text a tak. Myslím si, že kultura lidi sbližuje a znalosti o městě prohlubují vztah k místu, kde žijeme.

Iveta Vojčíková, 40 let, Milín: Příbrami přeji hodně turistů, ekonomický růst, hodně sezdaných manželství a nově narozených dětí, aby všechno fungovalo tak, jak má, aby to tu žilo. V Příbrami jsem studovala, vdávala, porodila dvě děti, mám ji ráda a nikdy bych se nikam jinam stěhovat nechtěla. Jestli mě to v Příbrami někam táhne, tak na Svatou Horu a u nás v Milíně na blízkou Makovou.