VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před Krajským soudem v Praze pokračuje hlavní líčení v kauze Rath

Praha – Druhým týdnem pokračuje u Krajského soudu v Praze proces v korupční kauze poslance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha a dalších deseti spoluobžalovaných, z nichž nejznámější jsou někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott. Oba je stejně jako Ratha vodí do jednací síně eskorta z vazby; zbylých osm obžalovaných – jde o představitele firem spolupracujících s krajem – je na svobodě.

12.8.2013 AKTUALIZOVÁNO 12.8.2013
SDÍLEJ:

Ivana SalačováFoto: čtk

Dokazování se točí kolem údajných mnohamilionových úplatků, majících souviset s manipulací s veřejnými zakázkami středočeského hejtmanství na stavební úpravy hostivického gymnázia, na rekonstrukci zámku v Buštěhradu a na vybavení krajských nemocnic.

Ženská na zabití

Jedinou z obžalovaných, kdo připouští vinu, je Ivana Salačová ze stavební firmy FISA. Žena, která získala statut spolupracující obviněné (což za usvědčení kompliců nabízí naději na nižší trest) by měla v pondělí dokončit dvou výpověď. Její výslech předseda senátu Robert Pacovský přerušil v pátek poté, co Salačovou, mající odpovídat na otázky advokátů a spoluobžalovaných, silně rozrušilo hodnocení, které si ke své osobě přečetla na internetu během polední pauzy. Pisatel o ní hovořil jako o „ženské na zabití" a podivoval se, že „ji ještě nepřejelo auto".

S výslechem Salačové, která vypovídala již od čtvrtka, byl spokojen státní zástupce Petr Jirát. Podle něj potvrdila svá dřívější svědectví o požadovaných úplatcích – ona důsledně používá pojmu „provize" – v návaznosti na přidělování zakázek předem vybraných firmám; v souvislosti s ostatními účastníky výběrového řízení usilujících o zakázku padl v její výpovědi termín „křoví". Na tom, kdo vyhraje a kdo je jen do počtu, prý byly předem domluveny i zúčastněné firmy.

Falšovala faktury

Se slovy Salačové je ale spokojena i Rathovy obhajoba. Hovořila totiž o tom, že peníze požadovali Pancová s Kottem, přičemž u 200milionové zakázky Buštěhrad se mělo jednat o provizi ve výši 20 – 24 milionů. To, že by se dále měli dělit s Rathem, Salačová neví; pouze se to domnívá. Její výpovědi se advokáti snaží znedůvěryhodnit poukazem na rozpory týkající se některých podrobností, o nichž hovořila rozdílně v přípravném řízení a pak v jednací síni (například kolem účasti či neúčasti konkrétních osob na konkrétních jednáních) a útočí i proti jejímu působení v čele její společnosti. Salačová musela například přiznat, že falšovala faktury; advokáti dalších obžalovaných se také podivovali třeba tomu, nač její stavební firma potřebovala luxusní auta. Klást dotazy mohli také obžalovaní, čehož využil pouze Rath, jenž si během výpovědi Salačové velmi pilně pořizoval poznámky. Cílil velmi přesně na konkrétní detaily k cenám i k zajištění jednotlivých subdodávek. Několikrát Salačové nezbylo než odpovědět jediným slovem: „Nevím." Zajímavý byl odkaz Salačové na Kotova slova o tom, že rekonstrukci Buštěhradu bude dělat kraj – a to již v době předtím, než středočeští zastupitelé převzetí zámku odhlasovali a zchátralý objekt patřil městu. Mimochodem – nedokázala odpovědět na otázku, proč za situace, kdy objekt patřil městu, objednávala projekt ona – a nikoli radnice. Tehdy v čele se starostou z ODS, jak poznamenal Rath, dříve jedna z nejvýznamnějších tváří protivníků z ČSSD. Ten také u soudu prezentoval Salačovou jako příznivkyni pravice – s ohledem na její sponzorský dar poskytnutý TOP 09. Za to ho ale předseda senátu Pacovský napomenul.

Soud také porovná aktuální výpověď Salačové s jejími svědectvími z dřívějška. Začal proto s přehráváním jejích někdejších výpovědí, které kriminalisté zaznamenali na video. Na první z promítaných nahrávek mimo jiné zaznělo, že k předání provize, domluvenému loni na 14. května, bude podle předchozí domluvy použita krabice od vína. Tento typ krabice měl nést Pavel Drážďanský, šéf firmy Konstruktiva Branko, která vyhrála soutěž na opravu zámku Buštěhrad; jde o jednoho z obžalovaných. O den později pak ozbrojené policejní komando zadrželo Ratha opouštějícího dům Pancové s Kottem – a skutečně odnášejícího krabici na víno. V té se podle kriminalistů našlo sedm milionů korun. Rath, který trvá na tom, že byl přesvědčen, že si skutečně odnáší láhve s vínem, tuto verzi v jednací síni zpochybnil. Tvrdí, že po zatčení krabici asi na deset minut ztratil z očí – a naznačil, že během té doby se s ní mohlo dít cokoli. Trvá na tom, že její obsah neprohlížel, a uvnitř se tudíž nemohou najít jeho otisky.

Nic nevzal

Po ukončení výslechu Salačové (což ale vzhledem k promítání velmi dlouhých videozáznamů, po jejichž zhlédnutí ještě mohou následovat další dotazy, nemusí být dokončeno ani během úterního jednání) by měl pokračovat ve své výpovědi právě Rath. Ten již hovořil minulý týden ve středu a ve čtvrtek a pak požádal o přerušení svého výslechu s odkazem na únavu. Svou kauzu přirovnal k čarodějnickým procesům ze středověku a odmítl jakoukoli vinu. „Nikdy jsem žádný úplatek nedostal, nikdy jsem ho nepožadoval a nikdo mi ho ani neslíbil," zdůraznil Rath, jenž napadá odposlechy vytrhávané ze souvislostí. Naopak za zásadní považuje znalecké posudky, z nichž podle něj vyplývá, že ceny zakázek se pohybovaly v obvyklé úrovni – nebyly předražené a marže dodavatelů nebyla nepřiměřená. A propočítal i to, že na zakázkách si firmy prostě nemohly vydělat navíc ani to, co podle obžaloby měly za jejich získání zaplatit na úplatcích. Konstrukce žalobce Jiráta proto podle Ratha postrádá logiku.

Financování kampaně

Detailně se Rath zatím věnoval vývoji kauzy Buštěhrad. Lze očekávat, že bude mluvit ještě řadu hodin; Buštěhrad je totiž jen jedním z osmi bodů obžaloby. Lavice pro veřejnost obsazené reportéry také s napětím očekávají, zda se Rath podrobněji vyjádří k tématu financování volební kampaně. Opakovaně naťukl, že by jeho kauza mohla souviset s hledáním sponzorů – podrobněji to ale zatím nerozvedl.

Výslech Salačové, trvající již od středy, se nad očekávání protáhl. A silně tuto fázi procesu prodlužuje i právě aktuální promítání kompletních záznamů s dřívějšími výpověďmi. Podle soudce Pacovského nicméně nelze postupovat jinak. Předseda senátu zdůraznil, že celé rozvleklé promítání je nezbytné kvůli tomu, aby si soud mohl učinit obrázek o věrohodnosti klíčového svědectví a o okolnostech, za kterých Salačová na policii vypovídala. Bez zajímavosti není v té souvislosti fakt, že vedle samotné výpovědi jediné z obžalovaných, která přiznala vinu a spolupracovala s policií, zaznívají na nahrávce až nečekaně často námitky advokátů ostatních obžalovaných, kteří měli možnost sledovat výpovědi už během loňského vyšetřování kauzy. Obhájci velmi často a ostře kritizovali způsob práce policie i formu, jakou vyšetřovatelka kladla otázky vyslýchané Salačové.

Velmi rozsáhlý proces soudce Pacovský rozplánoval prozatím do konce října. Spíše však lze předpokládat, že se jednání protáhne a verdikt padne později. Ať však bude rozsudek jakýkoli, nepochybně nebude konečný. S prakticky stoprocentní jistotou lze konstatovat, že pravomocné rozhodnutí až s odstupem vyřkne odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Autor: Milan Holakovský

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář, údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovoště Trhový Štěpánov, Požadujeme : vyučen v oboru elektro, vyhl.50/78 Sb., min. § 6, praxe výhodou, časová flexibilita.Nabízíme : pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned.Zvýhodněné poukázky, wellness, vlastní rekreační zařízení, zvýhodněné firemní půjčky. První kontakt emailem nebo telefonicky 7-15 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s., Sokolská, č.p. 302, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Bc. Novák, +420 728 262 476.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 26 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Benešov, Řidičský průkaz B, fyzická zdatnost. Stravenky, příspěvek zaměstnavatele na penzijní nebo životní pojištění, slevy do sportovních zařízení,., , požadavky: řidičský průkaz skupiny B - aktivní řidič, ŘP sk. C výhodou,stravenky,firemní benefity.První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Quo s.r.o., Křižíkova, č.p. 2158, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Dagmar Oprišová, +420 737 797 105.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - operátor skladu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce ve skladu, skladová činnost + práce na PC, nutná znalost MS Excel. Práce s NZV výhodou.Dobrý zdravotní stav - manuální šikovnost a zručnost, balení různého sortimentu zboží, schopnost práce na 12hod.směny (6-18, 18-6h.), zodpovědnost, spolehlivost a pečlivost, trestní bezúhonnost, stabilní zaměstnání, čtvrtletní prémie za docházku, dotované stravování, kantýna, káva a voda zdarma, posilovna, dovolená 5 týdnů, 50% příplatek za přesčas a další příplatky dle zákona, svozová doprava - ze směru Vlašim, Benešov, Čerčany,Týnec n/S., Olbramovice, Bystřice, Vrchotovy Janovice, Sedlčany - tam i zpět. Osobní konzultace v kanceláři Job Leader pod autobusovým nádražím v Benešově, Žižkova 360.Po-ČT 7,30-14,00 hod, nebo domluvit schůzku.. Pracoviště: Job leader czech s.r.o. - žižkova, Žižkova, č.p. 360, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jitka Čadilová, +420 775 880 555,.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Slévači Slévač / Pomocný slévač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Popis práce: jednoduchá manuální práce, výroba malých forem, zhotovování tvarově složitějších odlitků. Požadujeme: vyučení, praxe vítána, dobrý zdravotní stav, prostorová představivost, zručnost. Nabízíme: nástupní mzda 120 Kč/hod (19.000 Kč), po zaškolení navýšení mzdy, 2směnný provoz, ranní/odpolední (6-14, 14-22 hod.), dobrá dostupnost vlakem, autobusem, možnost ubytování., Osobní konzultace v kanceláři Job Leader pod autobusovým nádražím v Benešově, Žižkova 360. Po-ČT 7,30-14,30 hod, nebo domluvit schůzku.. Pracoviště: Job leader czech s.r.o. - žižkova, Žižkova, č.p. 360, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jitka Čadilová, +420 775 880 555,.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Ilustrační foto.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Rady do zahrady: celer, borůvky, vinná réva, okrasná zahrada

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes

Střední Čechy – Nové téma sporů se rýsuje mezi středočeskou koalicí a opozicí. Emoce vyvolává dvousettisícová podpora Středočeského kraje pro březnový megakoncert zpěváka Dalibora Jandy v pražské Lucerně. Jak v úterý upozornil server Lidovky.cz, peníze měly jít z krajského fondu hejtmana a zmírnění následků živelních katastrof. Nyní se vedou jak debaty o oprávněnosti podpory akce konané mimo území kraje, tak o její smysluplnosti – zda kraj mohl získat nějaký propagačně-marketingový efekt. Vedle středních Čech poskytl peníze také Olomoucký kraj; dal 60 tisíc.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT