VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před Krajským soudem v Praze pokračuje hlavní líčení v kauze Rath

Praha – Druhým týdnem pokračuje u Krajského soudu v Praze proces v korupční kauze poslance a někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha a dalších deseti spoluobžalovaných, z nichž nejznámější jsou někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott. Oba je stejně jako Ratha vodí do jednací síně eskorta z vazby; zbylých osm obžalovaných – jde o představitele firem spolupracujících s krajem – je na svobodě.

12.8.2013 AKTUALIZOVÁNO 12.8.2013
SDÍLEJ:

Ivana SalačováFoto: čtk

Dokazování se točí kolem údajných mnohamilionových úplatků, majících souviset s manipulací s veřejnými zakázkami středočeského hejtmanství na stavební úpravy hostivického gymnázia, na rekonstrukci zámku v Buštěhradu a na vybavení krajských nemocnic.

Ženská na zabití

Jedinou z obžalovaných, kdo připouští vinu, je Ivana Salačová ze stavební firmy FISA. Žena, která získala statut spolupracující obviněné (což za usvědčení kompliců nabízí naději na nižší trest) by měla v pondělí dokončit dvou výpověď. Její výslech předseda senátu Robert Pacovský přerušil v pátek poté, co Salačovou, mající odpovídat na otázky advokátů a spoluobžalovaných, silně rozrušilo hodnocení, které si ke své osobě přečetla na internetu během polední pauzy. Pisatel o ní hovořil jako o „ženské na zabití" a podivoval se, že „ji ještě nepřejelo auto".

S výslechem Salačové, která vypovídala již od čtvrtka, byl spokojen státní zástupce Petr Jirát. Podle něj potvrdila svá dřívější svědectví o požadovaných úplatcích – ona důsledně používá pojmu „provize" – v návaznosti na přidělování zakázek předem vybraných firmám; v souvislosti s ostatními účastníky výběrového řízení usilujících o zakázku padl v její výpovědi termín „křoví". Na tom, kdo vyhraje a kdo je jen do počtu, prý byly předem domluveny i zúčastněné firmy.

Falšovala faktury

Se slovy Salačové je ale spokojena i Rathovy obhajoba. Hovořila totiž o tom, že peníze požadovali Pancová s Kottem, přičemž u 200milionové zakázky Buštěhrad se mělo jednat o provizi ve výši 20 – 24 milionů. To, že by se dále měli dělit s Rathem, Salačová neví; pouze se to domnívá. Její výpovědi se advokáti snaží znedůvěryhodnit poukazem na rozpory týkající se některých podrobností, o nichž hovořila rozdílně v přípravném řízení a pak v jednací síni (například kolem účasti či neúčasti konkrétních osob na konkrétních jednáních) a útočí i proti jejímu působení v čele její společnosti. Salačová musela například přiznat, že falšovala faktury; advokáti dalších obžalovaných se také podivovali třeba tomu, nač její stavební firma potřebovala luxusní auta. Klást dotazy mohli také obžalovaní, čehož využil pouze Rath, jenž si během výpovědi Salačové velmi pilně pořizoval poznámky. Cílil velmi přesně na konkrétní detaily k cenám i k zajištění jednotlivých subdodávek. Několikrát Salačové nezbylo než odpovědět jediným slovem: „Nevím." Zajímavý byl odkaz Salačové na Kotova slova o tom, že rekonstrukci Buštěhradu bude dělat kraj – a to již v době předtím, než středočeští zastupitelé převzetí zámku odhlasovali a zchátralý objekt patřil městu. Mimochodem – nedokázala odpovědět na otázku, proč za situace, kdy objekt patřil městu, objednávala projekt ona – a nikoli radnice. Tehdy v čele se starostou z ODS, jak poznamenal Rath, dříve jedna z nejvýznamnějších tváří protivníků z ČSSD. Ten také u soudu prezentoval Salačovou jako příznivkyni pravice – s ohledem na její sponzorský dar poskytnutý TOP 09. Za to ho ale předseda senátu Pacovský napomenul.

Soud také porovná aktuální výpověď Salačové s jejími svědectvími z dřívějška. Začal proto s přehráváním jejích někdejších výpovědí, které kriminalisté zaznamenali na video. Na první z promítaných nahrávek mimo jiné zaznělo, že k předání provize, domluvenému loni na 14. května, bude podle předchozí domluvy použita krabice od vína. Tento typ krabice měl nést Pavel Drážďanský, šéf firmy Konstruktiva Branko, která vyhrála soutěž na opravu zámku Buštěhrad; jde o jednoho z obžalovaných. O den později pak ozbrojené policejní komando zadrželo Ratha opouštějícího dům Pancové s Kottem – a skutečně odnášejícího krabici na víno. V té se podle kriminalistů našlo sedm milionů korun. Rath, který trvá na tom, že byl přesvědčen, že si skutečně odnáší láhve s vínem, tuto verzi v jednací síni zpochybnil. Tvrdí, že po zatčení krabici asi na deset minut ztratil z očí – a naznačil, že během té doby se s ní mohlo dít cokoli. Trvá na tom, že její obsah neprohlížel, a uvnitř se tudíž nemohou najít jeho otisky.

Nic nevzal

Po ukončení výslechu Salačové (což ale vzhledem k promítání velmi dlouhých videozáznamů, po jejichž zhlédnutí ještě mohou následovat další dotazy, nemusí být dokončeno ani během úterního jednání) by měl pokračovat ve své výpovědi právě Rath. Ten již hovořil minulý týden ve středu a ve čtvrtek a pak požádal o přerušení svého výslechu s odkazem na únavu. Svou kauzu přirovnal k čarodějnickým procesům ze středověku a odmítl jakoukoli vinu. „Nikdy jsem žádný úplatek nedostal, nikdy jsem ho nepožadoval a nikdo mi ho ani neslíbil," zdůraznil Rath, jenž napadá odposlechy vytrhávané ze souvislostí. Naopak za zásadní považuje znalecké posudky, z nichž podle něj vyplývá, že ceny zakázek se pohybovaly v obvyklé úrovni – nebyly předražené a marže dodavatelů nebyla nepřiměřená. A propočítal i to, že na zakázkách si firmy prostě nemohly vydělat navíc ani to, co podle obžaloby měly za jejich získání zaplatit na úplatcích. Konstrukce žalobce Jiráta proto podle Ratha postrádá logiku.

Financování kampaně

Detailně se Rath zatím věnoval vývoji kauzy Buštěhrad. Lze očekávat, že bude mluvit ještě řadu hodin; Buštěhrad je totiž jen jedním z osmi bodů obžaloby. Lavice pro veřejnost obsazené reportéry také s napětím očekávají, zda se Rath podrobněji vyjádří k tématu financování volební kampaně. Opakovaně naťukl, že by jeho kauza mohla souviset s hledáním sponzorů – podrobněji to ale zatím nerozvedl.

Výslech Salačové, trvající již od středy, se nad očekávání protáhl. A silně tuto fázi procesu prodlužuje i právě aktuální promítání kompletních záznamů s dřívějšími výpověďmi. Podle soudce Pacovského nicméně nelze postupovat jinak. Předseda senátu zdůraznil, že celé rozvleklé promítání je nezbytné kvůli tomu, aby si soud mohl učinit obrázek o věrohodnosti klíčového svědectví a o okolnostech, za kterých Salačová na policii vypovídala. Bez zajímavosti není v té souvislosti fakt, že vedle samotné výpovědi jediné z obžalovaných, která přiznala vinu a spolupracovala s policií, zaznívají na nahrávce až nečekaně často námitky advokátů ostatních obžalovaných, kteří měli možnost sledovat výpovědi už během loňského vyšetřování kauzy. Obhájci velmi často a ostře kritizovali způsob práce policie i formu, jakou vyšetřovatelka kladla otázky vyslýchané Salačové.

Velmi rozsáhlý proces soudce Pacovský rozplánoval prozatím do konce října. Spíše však lze předpokládat, že se jednání protáhne a verdikt padne později. Ať však bude rozsudek jakýkoli, nepochybně nebude konečný. S prakticky stoprocentní jistotou lze konstatovat, že pravomocné rozhodnutí až s odstupem vyřkne odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Autor: Milan Holakovský

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu - skladník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Náplň práce:-naskladnění a vyskladnění zboží-příjem a kontrola zboží, kompletace objednávek-práce s manipulační technikou.Požadavky : dobrý zdravotní stav, způsobilost pro práci s potravinami, znalost práce s manipulační technikou výhodou. Výhody: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné firemní půjčky. Volat 8-17 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Opatrná, +420 318 922 123.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Operátor skladu - skladník do skladu mraženého zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Trhový Štěpánov, Náplň práce:-naskladnění a vyskladnění zboží-příjem a kontrola zboží, kompletace objednávek-práce s manipulační technikou.Požadavky : dobrý zdravotní stav, způsobilost pro práci s potravinami, znalost práce s manipulační technikou výhodou.Práce fyzicky náročná v chladném prostředí. Výhody: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné firemní půjčky. Volat 8-17 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. nádražní, Nádražní, č.p. 401, 257 63 Trhový Štěpánov. Informace: Opatrná, +420 318 922 123.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 900 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka - pokladní Benešov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov - Pražská ulice., doplňování zboží, práce v obslužném úseku uzenin, lahůdek, pokladna, praxe v oboru vítána, sobotní prodej. Vyučení v oboru není podmínku.. Pracoviště: Jednota benešov, družstvo., Jiřího Horáka, č.p. 1667, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Markéta Husmanová, +420 736 621 058.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: Benešov, prodejna LIDL, KAUFLAND, NEJDŘÍVE NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT , příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však podmínkou. Pracoviště: Pharm invest s.r.o., benešov, Červené Vršky, č.p. 2179, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Martina Šromová, +420 731 988 699.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Absolventský ples si užili studenti z ISŠT Benešov.
72

OBRAZEM: Studenti ISŠT Benešov oslavili zakončení studia

Ilustrační foto

KRÁTCE: Votický úřad opět otevřou o víkendu

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Adéla Gondíková a Jiří Langmajer zazáří v Benešově

Benešov – Atraktivní a netradiční prostředí přímořského majáku, brilantní dialogy, strhující tempo, inteligentní humor a originální zápletka. To jsou hlavní klady divadelní hry Ani za milion!, kterou v pondělí uvede v benešovském Městském divadle Na Poště pražské Divadlo v Rytířské.

KRÁTCE: Šíření WiFi signálu ze střech městských objektů pokračuje

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT