Podle očekávání se může stát, že dopravcům budou kvůli nákaze chybět vyšší počty řidičů, strojvedoucích i dalších provozních zaměstnanců. Pasažérům by se tak mohlo přihodit, že se očekávaného spoje nedočkají – a marně budou vyhlížet i ten následující.

Chystaná opatření mají různé scénáře, přičemž hlavním cílem je zajistit co nejplynulejší cestování ve špičkách: v době, kdy jedou zaměstnanci do práce a žáci do škol – a pak v době, kdy se lidé zase vracejí domů. Naopak časy, kdy se nabízí nejsnazší omezování počtu spojů, jsou v takzvaných přepravních sedlech, tedy v době všeobecně nižšího vytížení veřejné dopravy. Omezenější poptávka bývá dopoledne zhruba mezi desátou a jedenáctou hodinou a odpoledne mezi patnáctou a šestnáctou. Po poledni ne, to se začínají vracet školáci.

Středočeská veřejná doprava se připravuje na vlnu Omikronu. Ilustrační foto.
Které spoje pojedou, dostanou cestující vědět předchozího večera

Potvrzení, že klíčové je udržet fungování školních spojů a spojů ve špičkách, zaznělo i na středečním jednání krajského krizového štábu. S tím, že dispečink PID je schopen operativně zasáhnout do provozu autobusů i vlaků tak, aby soustředil dostupné personální kapacity do klíčových časů, kdy je jezdit nejpotřebnější. V

případně nutnosti je možné přijmout rozhodnutí, že hned od následujícího dne bude provoz zredukován na takzvaný prázdninový režim provozu – v tomto případě však se zachováním školních spojů – kdy se intervaly mezi spoji prodlužují. „Aktuálně ale nejsou signály, že by to bylo třeba,“ tlumočil závěry z jednání krizového štábu mluvčí kraje David Šíma.

Ilustrační foto
Autobusy bez řidiče? V pondělí jen pár. Víc bylo řidičů bez autobusu

Údaje k očekávanému rozsahu veřejné dopravy na následující den zatím mají být zveřejňovány elektronicky vždy večer kolem 19. hodiny. Najít je bude možné třeba na webu pid.cz nebo v mobilní aplikaci Lítačka, připomněl mluvčí Integrované dopravy Středočeského kraje Oldřich Buchetka. „Informace budou zveřejňovány také na facebooku, instagramu a twitteru; vždy opět na stránkách či kanálu PID,“ doplnil.

Přímo na zastávkách však budou aktualizované informace k dispozici jen tam, kde fungují elektronické ukazatele.