„Výměna vodoměru stojí odběratele bezmála dva a půl tisíce korun. Za škody, které vzniknou jeho nedostatečnou ochranou, například mrazem, je plně zodpovědný," uvedl Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.

„Je proto nutné zejména u rekreačních objektů nejen zavřít vodu, ale vypustit celý systém jejího rozvodu. Pokud to vlastník nemovitosti neudělá, ve vodoměru zůstane voda a nízká teplota pod bodem mrazu může způsobit prasknutí ochranného skla či úplné zamrznutí. I nedovřené okénko může kvůli proudění mrazivého vzduchu způsobit ve sklepích teploty pod bod mrazu, tedy nevhodné nejen pro nezabezpečený vodoměr," řekl Pobříslo.

Meziroční nárůst poškození

Jen v letošním roce zatím zákazníci uhradili za poškozené vodoměry více než 120 tisíc korun. „Od května do srpna bylo nahlášeno celkem jedenáct vodoměrů poničených předchozí zimu mrazem," informoval vedoucí střediska Dispečink Vladimír Stantejský.

„Jedná se především o ty odběratele, kteří vlastní rekreační objekty nebo využívají vodu z vodovodu jako další zdroj a na jaře zahájili chatařskou sezonu," konstatoval.

Pro srovnání, od listopadu 2014 do listopadu 2015 bylo nahlášeno 33 poničených vodoměrů. Od loňského listopadu do letošního října už již bylo 55.

Vhodná tepelná izolace

Vodárny doporučují zkontrolovat, zda je vodoměr umístěn ve vytápěné místnosti či minimálně izolován. Jako tepelnou izolaci zásadně nepoužívejte materiály, které mohou navlhnout.

Pokud se vodoměr nachází ve vodoměrné šachtě, musí zákazník dbát na to, aby byla uzavřena a její vstup zabezpečen tak, aby ji nemohla zaplavit povrchová voda. V zimě je navíc dobré poklop šachty přikrýt tepelnou izolací, například polystyrenem.

Pokud je vodoměr umístěn ve sklepě a hrozí riziko promrzání, měla by se snížit ventilace. V případě, kdy jsou odběry minimální nebo žádné, je nutné rozvody vody úplně vypustit.

Odhalení úniku vody

Je také důležité kontrolovat svůj vodoměr a zapisovat jeho stav měsíčně nebo čtvrtletně. Díky tomu si odběratel může nejen ověřit správnost údajů na faktuře, ale hlavně také včas odhalit únik vody. 

Je-li odběrné místo vybaveno vodoměrnou sestavou, obsahuje uzávěr před a za vodoměrem. Oba je vhodné zhruba dvakrát ročně několikrát nenásilně protočit, aby byla zachována jejich funkčnost.

V případě, že vodoměr zamrzne, není doporučeno s ním manipulovat, rozehřívat ho či provádět pokusy s jeho zprovozněním. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu je zavolat na zákaznickou linku vodáren a domluvit se na termínu výměny vodoměru.

Čtěte také: Chytré vodoměry vystavují stopku i nakažlivým nemocem