Snaží se je přimět, aby se soustředili na naplnění povinnosti odpovídat – a neměli čas na jinou práci. Dotazy totiž posílají odpůrci aktuálních opatření proti šíření koronaviru na výzvu iniciativy kolem zpěváka Daniela Landy.

Hygieniky tyto e-maily skutečně začaly zahlcovat. Do čtvrtka přišlo těchto dotazů 453, někdy i deset od jediného člověka, během pátečního dopoledne další stovka, potvrdila Deníku příval žádostí o informace Dana Šalamunová z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje. Nepopírá, že dotazy chodily už dříve, avšak byly jiné: pisatelé většinou sháněli informace s tím, že se chtějí něco dozvědět. Z těch nynějších přímo čiší jiný záměr: přidělávat práci a zdržovat.

Šikanovat hygieniky? Takový je cíl

Najdou se i dotazy z různých adres, které jsou jeden jako druhý. Vycházejí totiž ze společné předlohy. Ta vznikla v rámci kampaně Zlatý špendlík, spojované ponejvíce s hudebníkem Danielem Landou, a její cíl je neskrývaný: hygieniky záměrně zahltit, aby neměli čas na běžné úkoly a úkony. „Šikanou proti šikaně,“ hlásá motto akce.

Ilustrační foto.
Návrat k rušení plánovaných operací je v nemocnicích na spadnutí

Organizátoři vyzývají příznivce, aby s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím (takzvané sto šestky; jde o zákon č. 106/1999 Sb.) požadovali po hygienických stanicích ke konkrétním dnům konkrétní čísla o provedených kontrolách nebo o datech o vydaných karanténích opatřeních. A odpověď si tazatelé mají přát v dopise zaslaném na adresu trvalého bydliště. Organizátoři kampaně upozorňují, že hygieny jsou povinny v zákonné lhůtě informaci poskytnout.

Hygiena vymýšlí, jak vyhovět zákonu

„Odpovíme,“ řekla Deníku Šalamunová, přičemž upřesňuje, že do 15 dnů. Jen v odůvodněných případech zákon připouští prodloužení na 30. A potvrzuje, že do naplnění zákonné povinnosti bude třeba zapojit víc pracovníků: jak kvůli sběru podkladů, tak v rámci vypracování odpovědí.

Testování žáků ve školách. Ilustrační snímek
Do škol se vrátí plošné testování. Další kola se uskuteční na konci listopadu

Ještě se ale bude upřesňovat, jakou formou se hygienici do této korespondence pustí a kdo všechno bude mít tuto práci na starosti. Dosud bývalo zvykem, že na „sto šestky“ zpravidla odpovídalo právní oddělení krajské hygienické stanice, a to na základě podkladů z příslušného odboru.

Nepochybně se také o svou taktiku jednotlivé krajské hygieny podělí navzájem. V té souvislosti Deník zaznamenal, že někde uvažují o možnosti zveřejňovat souhrnné tabulky s čísly o kontrolách a karanténních opatřeních na webu, což by mohlo umožnit pro většinu tazatelů „sekat“ odpovědi ve velkém podobně, jako jsou podle jednotného mustru vznášeny dotazy: vámi požadované údaje jsou publikovány tam a tam. Zda je to cesta, jíž se vydají středočeští hygienici (a zda je vůbec schůdná), ale není jisté. Formu, jakou budu odpovídat, prý teprve ladí.

Hodně práce i bez záměrného zdržování

Tak jako tak ale špendlíková kampaň hygienickou stanici zatíží, a to na odborných odděleních i na dalších pracovištích: přípravou pokladů a rozesíláním odpovědí. Pisatelé dotazů nicméně svého cíle nedosáhnou, ujišťuje Šalamunová. „Čas vynaložený na tuto práci by neměl zbrzdit kontrolní činnost ani trasování,“ řekla v pátek Deníku.

Plicní fibróza. Ilustrační snímek
Drsná fakta. Dlouhodobé dopady covidu na stav plic můžou pokazit život

Připouští však, že s postupem koronavirové pandemie přibývá hygienikům i bez špendlíkové kampaně tolik práce, že se trasování kontaktů může protahovat. Zatímco dřív bývalo zvykem, že se hygiena ozvala do 48 hodin, dnes telefonuje třeba i třetí den. V případě dětí se to stále snaží stíhat dřív, v čemž jim výrazně pomáhají i informace od ředitelů škol: vedle koho žák seděl, zda se třída někdy míchá s nějakou jinou skupinou, jak chodí na oběd…

Naopak komplikací se stává, pokud po pozitivním výsledku antigenního testu z pondělka rodiče své dítě přihlásí na PCR přetestování třeba až ve čtvrtek: buď dřívější termín nesehnali kvůli nedostatečné kapacitě testovacích míst, nebo se tak prostě rozhodli.