Poté, co byl požár ohlášen před půl pátou odpolední, se do Hvozdnice začaly sjíždět vozy profesionálních hasičů i dobrovolných jednotek z okolí – a na pomoc přijela i jednotka z pražského Radotína, konstatoval ve středu Ladislav Holomčík z krajské centrály hasičů. „Odvolána byla výšková technika, kterou nebylo možné na místě ustavit,“ poznamenal. Připomněl, že už při příjezdu první jednotky byla polovina objektu v jednom ohni; plameny šlehaly i ze střechy. Hasiči zasahující v desetistupňovém mrazu se museli zaměřit nejen na samotnou likvidaci požáru (k čemuž použili hned šest vodních proudů), ale i na ochranu sousedního domu. Vody měli dostatek z blízkého rybníka. 

„Z hořícího objektu zachránili dva psy – a vynesli také desetikilogramovou propanbutanovou láhev,“ uvedl Holomčík. Pod kontrolu se požár podařilo dostat 83 minut po ohlášení. I pak ještě měli hasiči spoustu práce, a to až do čtvrt na devět večer: rozebírali poničenou střechu, kontrolovali místo termokamerou, dohašovali skrytá ohniska a vynášeli z domu zničené věci.

Ještě po celou noc pak zajišťovala dohled místní dobrovolná jednotka. „Svoji činnost ukončila ve středu po deváté hodině, kdy na kontrolu přijel velitel čety z řevnické stanice,“ podotkl Holomčík. Pochválil současně pomoc radnice: starostka Helena Kučerová nejen zajistila horký čaj, který v mrazivém počasí opravdu přišel vhod, ale také obstarala multikáru pro posyp zledovatělé vozovky kolem místa zásahu i u čerpacího stanoviště. 

Ve středu na místě pracovali specialisté na zjišťování příčin požárů, přičemž přijel i tým expertů z Technického ústavu požární ochrany. Na jejich závěry si je třeba počkat; známy budou až po analýze poznatků získaných během zkoumání v domě i v jeho okolí. Zatím je jisté jediné: dům nebyl zapálen úmyslně. Hned několik dalších vyšetřovacích verzí nadále zůstává ve hře.