Tohle úsilí však neskončilo. Středočeská záchranka a pražská VŠCHT se v pátek pochlubily nápadem na opětovné využití již použitých filtrů k maskám, které by se jinak musely vyhodit. Díky nalezení způsobu jejich resterilizace mohou sloužit dál.

Na počátku opatření proti koronaviru bylo očekávání, že mezi nedostatkový materiál se mohou zařadit i protičásticové filtry používané k maskám a polomaskám sloužícím k ochraně zdravotníků na těch nejrizikovějších pracovištích. Ty byly – na rozdíl od masek, které lze používat opakovaně – považovány za spotřební materiál.

To už neplatí – díky spolupráci primáře Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje pro okres Benešov Michala Gozona s týmem profesora Zdeňka Sofera z Ústavu anorganické chemie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se podařilo vyvinout způsob resterilizace použitích filtrů, které by jinak čekala likvidace.

Ilustrační foto.
Nové ohnisko koronaviru na Mladoboleslavsku? Jenom fáma

Prodloužit jejich životnost umožní tepelná sterilizace při 75 stupních Celsia. Dalšími testovanými metodami byly použití aerosolu peroxidu vodíku a ozonu. I tyto postupy sice měly výsledky – pouze při použití tepla však výzkumníci při testech prokázali stoprocentní účinnost. Navíc to lze ostatním zdravotnickým zařízením doporučit jako jednoduchou metodu, jež nepřináší další nároky na zaškolení obsluhy.

Už v minulosti na VŠCHT navrhli jako nouzové řešení třeba sterilizovat respirátory třídy FFP3 v obyčejné mikrovlnné troubě – a to velmi jednoduše: položit respirátor na dírkované víčko misky s vodou. Stanovili množství vody i časy potřebné k tomu, aby byl výsledek zaručen při použití zařízení o různém výkonu.

Vlastní opatření proti šíření covid-19 v Praze představili ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, primátor Hřib, jeho náměstek Hlubuček a radní Johnová.
Vlastní opatření Prahy: roušky budou povinné v lékárnách i čekárnách lékařů