V poslední době na sebe upoutal pozornost především rozhodováním o návrhu vyjmout z evropského financování projekt multifunkčního kongresového centra Čapí hnízdo, spojovaný s trestním stíháním premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh neprošel; proti se postavili představitelé středočeské opozice z řad ODS, STAN a TOP 09. Ti totiž nad zástupci koalice mají ve výboru převahu 9:6.

Členy výboru zvolili středočeští zastupitelé po předloňských krajských volbách. Tehdy vládnoucí koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů měla jasnou převahu: v poměru 12:3. Tehdejší opoziční strany TOP 09, ČSSD a KSČM získaly pouze po jednom zástupci. Situace se však změnila loni po říjnovém koaličním zemětřesení, z něhož vzešla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. Ve výboru ROP, jehož složení zůstalo stejné, rázem získala převahu opozice.

Nyní se to má změnit – a opět v poměru 12:3. Na pondělním jednání zastupitelů kolem toho asi bude pořádný rachot – a z opozičních řad lze očekávat hotovou kanonádu kritiky. Víc než protestovat nicméně opozice nemůže; na přehlasování koalice stěží dokáže najít dost sil. A předseda zastupitelského klubu ANO Martin Herman navrhuje skutečně zásadní rekonstrukci složení výboru. Pokud ji prosadí, zřejmě by z nynějších 15 členů zůstalo nadále členy výboru jen osm; z toho pět zástupců koalice. Nově má ANO získat šest křesel, ČSSD čtyři a KSČM dvě. Tři zbývající místa by měla zbýt pro současnou opozici: STAN, ODS a TOP 09.

Předpovědi, že to se složením výboru ROP dopadne právě takhle, zaznívaly z opozičních řad už na jednání o Čapím hnízdě. Oponenti současně vládnoucí koalice se proti takovému postupu ohrazovali – nicméně připouštěli, že vzhledem k rozložení sil ve středočeském zastupitelstvu nic víc než protestovat dělat nemohou.

Nesouhlas v tomto týdnu ještě zopakoval šéf výboru středočeských zastupitelů STAN Věslav Michalik – byť neodmítá, že změna koalice vládnoucí kraji by se měla odrazit i ve složení výboru. „Respektujeme poměrné zastoupení ve volených orgánech kraje,“ konstatoval. Sám přišel s návrhem, aby se poměr sil změnil na 8:7 ve prospěch současné koalice (když počítá s tím, že by po jednom postu měli uvolnit zástupci STAN a ODS). Podle všeho má však současná koalice jasno: na protivnících nechá jen rozhodování o tom, kým obsadit tři posty, které jsou pro ně vyčleněny v modelu 12:3.

Jak se diskuse k tomuto tématu na pondělním jednání zastupitelů vyvine, lze předpokládat: dojde nejen na handrkování týkající s poměru sil, ale ve všech pádech budou opět skloňována jména Čapího hnízda a Andreje Babiše. Nejspíš v souvislosti s argumentem opozičníků, že se výbor v novém složení bude snažit zabránit prověřování dotačních peněz pro další projekty, jež jsou spjaté s Babišovými aktivitami.

Dosavadní složení Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy:

PhDr. Marie Kaufmann (ANO 2011)
Ing. Gabriel Kovács (ANO 2011)
Ing. Jaroslava Němcová, MBA (ANO 2011)
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011)
PhDr. Pavel Fojtík (STAN)
Ing. Věslav Michalik, CSc. (STAN)
MVDr. Ctirad Mikeš (STAN)
Petr Štěpánek (STAN)
Mgr. Milan Schweigstill (zvolen za TOP 09, pan Nezávislí Středočeši, nyní STAN)
Ing. Dan Jiránek (ODS)
Ing. Michael Pánek (ODS)
Mgr. Jana Poláková (ODS)
Jan Jakob (TOP 09)
Mgr. Karel Horčička (ČSSD)
Pavel Hubený (KSČM)


Návrh nové podoby Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy:

Martin Draxler (ANO 2011)
Martin Herman (ANO 2011)
PhDr. Marie Kaufmann (ANO 2011)
Ing. Gabriel Kovács (ANO 2011)
Ing. František Petrtýl (ANO 2011)
Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011)
Mgr. Karel Filip (ČSSD)
Mgr. Karel Horčička (ČSSD)
Dr. Ing. Jiří Peřina (ČSSD)
Emilie Třísková (ČSSD)
Ing. Zbyněk Coufal (KSČM)
Pavel Hubený (KSČM)
+ 3 další z řad opozice

Zdroj: materiály pro jednání zastupitelstva na webu Krajského úřadu Středočeského kraje