Hlídky se soustředily zejména na to, zda chodci bezpečně přecházejí vozovku a používají k tomu vyznačené přechody – a také zda nezapomínají na povinnost vybavit se pro chůzi za snížené viditelnosti mimo obec reflexními prvky, informovala policejní mluvčí Veronika Čermáková. „Reflexní předměty v rámci dopravní akce chodcům také rozdávali, neboť „být vidět“ je velice důležité pravidlo,“ konstatovala. A právě chybějící reflexní prvky byly u chodců nejčastějším pochybením. Také provinilí cyklisté měli problém s viditelností – všem chybělo předepsané osvětlení jejich bicyklů.

Došlo ale i na řidiče motorových vozidel, jichž policisté zkontrolovali přes 1670. Celkovou bilancí je 217 přestupků – přičemž na místě padlo 199 pokut v celkové výši 78 tisíc korun. Zbylých 18 přestupků se bude řešit ve správním řízení.

Nejčastějším prohřeškem u šoférů byl podle slov Čermákové nevyhovující technický stav vozidla – šlo o 44 případů. „Nejvyšší povolenou rychlost překročilo celkem 23 řidičů. Z toho 22 policisté vyřešili přímo na místě a jednoho oznámili příslušnému úřadu k projednání. Nepoužití bezpečnostních pásů během jízdy policisté řešili v 25 případech,“ připomněla mluvčí další prohřešky, jež se častěji opakovaly. Po dvou případech pak bylo u jízdy bez řidičáku a přestupků na železničních přejezdech. A jednotlivostmi se staly chybějící dálniční známka či nepředložení dokladu o povinném ručení. Bohužel ojedinělé nebyly případy, kdy se řidiči nacházeli „pod vlivem“: pěti vyšly pozitivně testy na drogy a čtyři nadýchali alkohol. Ve třech případech to bylo pod hranicí jednoho promile, jež v tomto případě odděluje přestupek od trestného činu; čtvrtý případ už však bude ředit soud jako ohrožení pod vlivem návykové látky.