V pondělí to připomněla Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice. Podle jejích informací se nějaký problém našel v téměř v každé desáté navštívené provozovně, byť většinou nešlo o závažná pochybení, která se podařilo napravit ihned.

Osm pokut padlo, jedenáct se chystá

„V rámci kontrolní akce navštívili středočeští hygienici 186 provozů,“ konstatovala Šalamunová. Hygienici podporovaní policií se vydali na kontroly ve čtvrtek a v sobotu. „Shledáno bylo 19 pochybení a prozatím je uloženo osm sankcí ve výši 12 800 korun,“ uvedla s vysvětlením, že zbytek případů je řešen v rámci správního řízení, z něhož také vyplynou případně uložené pokuty. Průměrná výše těch, které byly vyměřeny v první vlně, představuje šestnáct stovek. Se správním řízením pak bývají zpravidla spojeny citelnější sankce.

Ředitel středočeské hygienické stanice Tomáš Vodný v pondělí ocenil, že aktuální opatření podnikatelé zpravidla respektují. „Kontrolní akce ukázala, že většina zkontrolovaných podniků se na realizaci vládou opatření aktivně podílí, přestože to i pro ně znamená zvýšenou zátěž a ne vždy pozitivní ohlas veřejnosti,“ konstatoval.

Jedním dechem Vodný oceňuje, že provozovatelé pochopili, že jen s jejich zapojením se podaří zachovat maximum služeb s minimem omezení i přes zhoršující se průběh epidemie. Kontrolní akce hygieniků se nezaměřovaly pouze na restaurace. Těch hygienici po celém kraji navštívili 35, přičemž pochybení shledali ve třech. „Ve dvou případech neměla obsluha ochranu dýchacích cest a v jedné restauraci nebyla kontrolována bezinfekčnost hostů,“ upřesnila Šalamunová.

Hygienici zavítali i do testovacího místa

Převahu při kontrolách měly obchody. Hygienici zavítali do 56 prodejen. Dále navštívili 19 provozoven služeb, 15 bazénů a wellness či fitness center, 13 závodů, 12 kulturních objektů jako jsou kina či muzea, stejný počet zařízení sociálních služeb nebo 11 škol. Zkontrolovali mimo jiné šest bankovních poboček a pošt či čtyři zdravotnická zařízení. Kontrolám však neunikly ani dvě hromadné akce, a dokonce také jedno testovací místo na covid.

„Mezi nejčastější prohřešky patřilo nenošení respirátorů dále pak chybějící informace u vstupu, nekontrolování potvrzení o očkování, testu nebo prodělané nemoci, ale také porušení povinnosti zaměstnavatele vybavit zaměstnance respirátory v dostatečném počtu,“ shrnula Dana Šalamunová typické prohřešky.