Poměrně mohutný odřad středočeských hasičů se v pátek odpoledne shromáždil na stanici v Říčanech – a ještě večer kolona dojela na místo určení. Od sobotního rána členové týmu pomáhají právě v obci Lužice, kde se zapojují do prací se stabilizací budov a do odklízení trosek.

V sobotu hejtmanka Petra Pecková (STAN) upřesnila, koho středočeští hasiči na Moravu vyslali: 33 profesionálních hasičů z různých územních odborů a pět dobrovolných hasičů z Petrovic a Kojetína, kteří v minulosti prošli specializačním školením v oblasti ochrany obyvatelstva. „Všichni hasiči se musí plně postarat sami o sebe, včetně stravy, mají tedy adekvátní vybavení,“ připomněla hejtmanka, že si Středočeši přivezli i zásoby. Či nafukovací stan zajišťující zázemí.

Apokalypsa v Lužicích, některými ulicemi se prohnalo ve čtvrtek večer tornádo.
Pomáhat na Moravu jedou tři desítky středočeských hasičů

Nikoli jen techniku a další potřebné vybavení – nechybějí třeba nakladače, pomůcky pro pažení nestabilních konstrukcí včetně hydraulických zařízení, ale i elektrocentrály a rozbrušovačky. Aktuálně vyslaný tým by měl na místě pracovat pět dnů; pak se počítá s takzvanou rotací – tedy výměnou nasazených mužů.

Z místa jihomoravské katastrofy v sobotu opakovaně přicházely informace, že příjezdové komunikace do postižených obcí na Břeclavsku a Hodonínsku jsou zablokovány přívalem lidí chtějících se zapojit do úklidu dobrovolníci nebo dárci rozmanitých zásob – a nastal takový dopravní kolaps, že zácpa komplikovala průjezd právě techniky hasičů a dalších zasahujících složek.

Tornádo a příval kroup velkých jako husí vejce se v čtvrtek večer prohnaly Podlužím. Na Břeclavsku způsobily katastrofální škody třeba v Moravské Nové Vsi.
Pobořeným obcím na Moravě chce Středočeský kraj pomoci milionem korun

Policisté provoz usměrňovali; před nejzasaženějšími lokalitami dokonce vznikla provizorní odstavná parkoviště. Jihomoravští hasiči i krajský úřad v sobotu upozornili lidi ochotné pomoci, že na místě byl dostatek ochotných rukou i materiálu – a tak dopoledne už nebylo třeba přijíždět nebo cokoli přivážet.

Situace se však vyvíjí. Již v sobotu odpoledne přišly zprávy, že dopravní problémy se podařilo vyřešit – především právě díky provizorním odstavným parkovištím – tak, aby přijíždějící auta průjezd neblokovala. Nadále ale platí, že když pomocníci do postižených oblastí jedou, je ideální, aby se domluvilo více lidí, kteří obsadí celé auto.

Následky řádění tornáda v Moravské Nové Vsi a v Hruškách.
Ať už neprší! Lidé z Hodonínska se děsí předpovědi, rizikové je úterý

To podle slov jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) zastaví na parkovacích plochách před obcemi a na místo prací posádka dojde pěšky. Pokud nepřijela kvůli již domluvené pomoci konkrétní rodině, měla by se nahlásit v místním koordinačním centru, kde dostane další pokyny. Jihomoravský kraj také upozorňuje na správnou výbavu: především je třeba nezapomenout na pevnou obuv a pracovní rukavice.

Platí, že materiální pomoci je na místě dost; smysl tedy má přivážet jen nářadí či pití a občerstvení pro sebe. Již v sobotu odpoledne se jihomoravská policie obrátila na dárce s výzvou, aby s přiváženými věcmi nesměřovali do jednotlivých obcí, ale soustředili je do center v hodonínském domě kultury (v ulici Horní Valy) či v Břeclavi v areálu bývalého cukrovaru (v ulici Národních hrdinů). Již v sobotu přitom bylo jasné, že třeba o oblečení či přikrývky už není zájem. Naopak stále bude potřeba stavební materiál.

Tornádo v Hodoníně
Když řádí Satan v podobě víru. Tornáda ničila v Česku už v minulosti

Brněnské hejtmanství současně připomíná ochotným lidem, aby se svými nabídkami neobvolávali jednotlivé starosty – ti se potřebují věnovat organizování odklízecích prací na místě a ne vyřizování telefonátů. „Chcete pomoct? Pište na e-mail dobrovolnici@jmk.cz nebo volejte 800 129 921,“ nabízí oficiální twitterový účet Jihomoravského kraje správné kontakty, kam mohou ochotní lidé své nabídky směrovat.