„Prochází školeními a specializačními kurzy, díky kterým dokáží v terénu zvládnout i „mimopolicejní“ činnosti, připomněla – přičemž zmínila zejména poskytování předlékařské první pomoci; někdy i za pomoci zařízení AED neboli automatizovaných externích defibrilátorů pomáhajících při resuscitaci osob se zástavou oběhu. Nyní se učí záchranu na vodě. „S létem a prázdninami dochází velmi často k situacím, kdy jde lidem ve vodě o život. Pokud budou poblíž policisté, mohou i oni pomoci,“ poznamenala mluvčí.

K záchranným akcím na vodě policisty připravuje 17 instruktorů školního střediska středočeské policie v Sadské, kteří už v květnu sami prošli školením zajištěným v českobudějovickém Českém Vrbném pražskou vzdělávací společností BALIC (Basic Lifesaving Competence). Nyní mají různým technikám záchrany a sebezáchrany učit policisty pohybující se v terénu. Zejména z takzvaných prvosledových hlídek; právě v jejich případě je pravděpodobné, že k místu, kde je třeba pomoci topícímu se člověku, dorazí mezi prvními, uvedla vedoucí krajské policejní školy Petra Hofmanová.

Zdroj: Youtube

„Základní seznámení s prvky záchrany tonoucího a použitím házečky bylo zařazeno do výcviku prvosledových hlídek už v roce 2019, nicméně nyní lze tuto přípravu zkvalitnit díky specializačnímu výcviku instruktorů,“ upřesnila. S tím, že ani nyní není cílem udělat z policistů vodní záchranáře. Jde o to nabídnout jim základní dovednosti, jež mohou uplatnit při záchraně lidského života. Hofmanová nicméně upozorňuje: k poskytování pomoci budou policisté připraveni lépe, avšak profesionální zdravotníky nebo záchranáře z nich kurzy nedělají. „Jako laici jsou v této oblasti na základní pomoc více a častěji školeni,“ poznamenala.