To je jedna z informací, s níž se mohli o víkendu seznámit návštěvníci preventivní akce Bezpečně u vody, již středočeská policie uspořádala v hojně navštěvovaném kempu Nová Rabyně na Slapech. Společně s týmem poříčního oddělení, kde nechyběli ani policejní potápěči, se představili také vodní záchranáři. Návštěvníkům se tak dostalo i poučení o záchraně tonoucích. O tom, jak v různých situacích zasáhnout účinně a neohrozit zachránce – či jaké jsou rozdíly při záchraně dítěte a dospělé osoby.

„Rekreanti také viděli zblízka práci a techniku policistů z Poříčního oddělení Slapy,“ připomněla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Velkou pozornost budilo zvláště potápěčské vybavení – ale třeba i vodní skútr nebo čtyřkolka v policejních barvách. A rovněž v režii policistů došlo na ukázky záchrany tonoucích. Příchozí podle slov Suchánkové viděli třeba házecí vak, který umožní zasáhnout rychle a bezpečně.

Zdroj: Youtube

„Cílem podobných akcí je zvýšit informovanost o tom, že i pobyt u vody a ve vodě má své zásady – a své opodstatnění má také aktivní zapojení veřejnosti v případech možného ohrožení života,“ připomněla mluvčí, proč je důležité ukazovat, jak správně pomoci topícímu se člověku. „Praktické vysvětlování a ukázky záchrany přímo v terénu mnohdy část veřejnosti zbaví obav ze správného poskytnutí pomoci, která, má-li být účinná, musí být poskytnuta okamžitě a bezodkladně,“ poznamenala.

Bezpečnostní opatření Voda

- Dlouhodobé bezpečnostní opatření na vodě organizuje Policie ČR od roku 2016
- Pozornost policisté zaměřují na odhalování protiprávního jednání vůdců plavidel a na provoz plavidel na vodních tocích
- Loni policisté zkontrolovali 272 vůdců plavidel; „závady“ proti zákonu o vnitrozemské plavbě zjistili u pětiny z nich (20 %)
- Policejní kontrolou dále prošlo na sedmdesát přístavišť, bezmála tři desítky půjčoven lodí (a také více než stovka rybářů) – přičemž policisté v těchto případech nezjistili ani jediné pochybení

Zdroj: Vlasta Suchánková, mluvčí středočeské policie