Stručně se vyjádřil také ředitel krajského úřadu Jiří Holub, jenž v poledne vyšel promluvit k čekajícím reportérům. „Policie České republiky nás navštívila, vyžádala si určitou dokumentaci – a úřad prostřednictvím svých zaměstnanců poskytuje maximální součinnost,“ konstatoval. S tím, že to je vše, co k věci může říci.

„Po dohodě s policií mi dovolte neposkytovat další informace,“ řekl Holub. Odmítl komentovat i to, oč mají kriminalisté zájem. Jde o listinné materiály, elektronická data – či snad o celé počítače? Na to Holub reagoval odmítavým zavrtěním hlavy. Víc povědět nemůže. Na otázku Deníku, zda ví o tom, že by někdo byl v souvislosti s případem omezen na osobní svobodě, Holub uvedl, že takové informace nemá.

Andrej Babiš mladší
Policisté z kauzy Babišova syna trestný čin nespáchali. Čeká je kázeňské řízení

Konkrétněji se již dopoledne nevyjádřil ani vedoucí oddělení PR a komunikace krajského úřadu Marek Rejman. I on pouze zmínil poskytování maximální součinnosti – s tím, že další informování závisí na dohodě s vyšetřovatelem. „Až nám pánové od policie řeknou, co můžeme a co nemůžeme, vydáme prohlášení,“ řekl Deníku.

Server Seznam Zprávy, který na přítomnost kriminalistů na hejtmanství upozornil, s odkazem na svědky uvedl, že policie navštívila kancelář hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) a personální odbor. To nikdo oficiálně nekomentoval. Dopolední pohled do budovy otevřenými vstupními dveřmi neukazoval nic mimořádného: bylo vidět zaměstnance procházející do kantýny na oběd a zpět – a to, pokud Deník zaznamenal, i včetně osazenstva zmiňovaných pracovišť.

Ředitel odmítl potvrdit informace

Tomu, že se děje něco nezvyklého, navenek nasvědčoval pouze hlouček čekajících novinářů, schovávajících se pod stromem před sluncem. A pak snad ještě z boku budovy zaparkované auto, tmavý vůz Hyundai i30 s registrační značkou Pardubického kraje, za jehož čelním sklem ležel průkaz potvrzující příslušnost k policii.

Ředitel Holub v rozhovoru s reportéry odmítl potvrdit i dopolední informace, že zásah policie souvisí s prošetřováním zaměstnávání pracovníků mimo hlavní pracovní poměr – na základě dohod o provedení práce a o pracovní činnosti. To je kauza, jež se v médiích objevuje od jara – a středočeské zastupitele zaměstnává už rok, přičemž dohadování o dohodách dostalo charakter chvílemi i poměrně ostrého sporu mezi opozičními STAN a ODS a hnutím ANO z vládnoucí koalice.

Zbraň. Ilustrační foto.
Pražským školám opět někdo vyhrožoval střelbou. Policie opatření ukončila

Opozice se zaměřuje především na dohodáře pracující v roce 2017 pro kancelář hejtmanky. Chce znát konkrétní jména, kvalifikaci těchto lidí a konkrétní výstupy jejich práce, za niž kraj platil i desetitisíce měsíčně. Odmítá se smířit s vyjádřením krajského úřadu, že bez souhlasu každého jednotlivce tyto informace zveřejnit nemůže; o souhlasy je sice úřad požádal, ale svolení nezískal. A opozičníkům nestačí ani vyjádření, že díky dohodám bylo možno zvládat nutnou práci poté, co po volbách odešla s bývalým vedením i významná část týmu – přičemž ještě přibyly další úkoly: třeba přípravy změn v dotační politice kraje i oslav stého výročí vzniku Československa.

Podezřelé smlouvy

"Ačkoliv jsme se jako opoziční zastupitelé snažili získat konkrétní informace, krajský úřad a koalice fungovala jako dokonalá němá barikáda. V našem snažení budeme samozřejmě pokračovat i nadále. Nám smlouvy a výsledky práce zatvrzele odmítají dát, policii je vydat musejí. Třeba se tolik tutlanou pravdu přece jen dozvíme," reagoval na dnešní zásah středočeský zastupitel Jan Jakob (TOP 09).

"Ano. Před časem jsem dostal vyrozumění ze státního zastupitelství, že můj podnět byl předán policii k prošetření. Jako poslanec za Středočeský kraj jsem nechtěl nečinně přihlíšet, jak krajský úřad nakládá s penězi svých daňových poplatníků," uvedl i Miroslav Kalousek. 

Opozice se zaměřuje především na dohodáře pracující v roce 2017 pro kancelář hejtmanky. Chce znát konkrétní jména, kvalifikaci těchto lidí a konkrétní výstupy jejich práce, za niž kraj platil i desetitisíce měsíčně.

Odmítá se smířit s vyjádřením krajského úřadu, že bez souhlasu každého jednotlivce tyto informace zveřejnit nemůže – o souhlasy je sice úřad požádal, ale svolení nezískal – a opozičníkům nestačí ani vyjádření, že díky dohodám bylo možno zvládat nutnou práci poté, co po volbách odešla s bývalým vedením i významná část týmu – přičemž ještě přibyly další úkoly: třeba přípravy změn v dotační politice kraje i oslav stého výročí vzniku Československa.

Stav dohadů kolem práce na dohody

- Přednedávnem odbor interního auditu a kontroly krajského úřadu dokončil prošetřování dohod o provedení práce a o pracovní činnosti (a to všech od roku 2017 do současnosti), což mu v dubnu zadal ředitel úřadu Jiří Holub.
- Závěr, který úředníci předali sedmičlenné pracovní skupině kontrolního výboru zastupitelstva, již v minulosti ustavené právě v souvislosti s prověřováním práce na dohody, praví, že vše bylo a je v souladu se zákoníkem práce i s interním pokynem ředitele krajského úřadu pro personální práci.
- Pracovní skupina kontrolního výboru má předané podklady projednat 10. července. Opozice se však nechce spokojit s konstatováním, že smlouvy byly uzavřeny podle zákona – například Ivo Šanc, Martin Macháček (oba STAN) či Martin Kupka (ODS) prohlásili, že trvají na zveřejnění jmen pracovníků a konkrétních výsledků jejich práce.

Zdroj: Veřejné zasedání krajského zastupitelstva v pondělí 24. června

Zneužívání nezletilých dětí je dlouhodobý a vážný problém.
Dívku prý znásilnil její nevlastní otec. Hrozí mu 12 let vězení