Může to být tipem pro plánování výletu na víkend, procházky ve volných chvílích pro lidi z okolí – nebo třeba i pro prázdninovou výpravu: poslední týden z cyklu jarních prázdnin se ve středních Čechách týká okresu Nymburk a v hlavním městě Prahy 6–10.

Zástupci kraje připomínají, že právě výlet do přírody nabízí osvobození od starostí všedního dne a nabíjí novou energií. A mimochodem: někdy – v těžkých dobách zvlášť – nezaškodí podívat se na svět z nadhledu; stejně jako si pamatovat, že právě takový přístup se vyplatí nejen po výstupu na rozhlednu. Mnohé rozhledny přitom stojí za návštěvu nejen kvůli výhledu, který nabízejí: už samy o sobě představují pozoruhodná architektonická díla. Při nynějším zdražování všeho a všude pak může potěšit to, že vstupné se neplatí: vyšlápnout si schody je možné zdarma.

Mezi krajskými doporučeními míst, odkud je fajn shlížet na svět shora, nechybí ani Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem, kde je rozhledna (stejně jako celý zdejší sportovně-rekreační areál) spravovaná krajem – či přesněji jeho příspěvkovou organizací Středočeská centrála cestovního ruchu. Tím nejlákavějším místem pro pohledy i pro objektivy fotoaparátů je zde zřícenina hradu Bezděz.

Výlet na Babku u Zruče nad Sázavou na Kutnohorsku mohou zájemci spojit i s procházkou po nenáročné turistické turistické stezce s poučením na informačních tabulích, vyhovující výletníkům všeho věku: od prcků po kmety. A mimochodem: osmé zastavení na této stezce, právě rozhledna Babka, nabízí pozvání k návštěvě hned šesti dalších rozhleden v okolí.

Výlet k Mámince je pro změnu pozvánkou na Berounsko; k výstupu na tradiční vyhlídkové místo na Krušné hoře nad obcí Hudlice. Rozhledna dokáže zaujmout nejen výhledy (za příznivého počasí lze vidět Šumavu či dohlédnout na Klínovec nebo na Ještěd) či schody se vzkazy příznivců, ale třeba i večerním nasvícením. A jestliže návštěvníka zaujme, že z Hudlic lze k Mámince vyrazit i mladou alejí Tátovka, není to náhoda: jejich zakladatel Radek Olič opravdu myslel na své rodiče. Rovněž odtud to není daleko i na jinou rozhledu: tou je Děd.

Místem se starším příběhem je pak vrch Besedná u Chotilska na Příbramsku, kde nejprve vnikla ve dvacátých letech minulého století Drtinova rozhledna „ve tvaru husitské hlásky“ – jako pocta filozofovi, politikovi (a také jednomu z otců českého skautingu) Františku Drtinovi, pocházejícímu z nedalekého Hněvšína. O půl století byla pro špatný stav stržena, zcela nově se před sedmi lety podařilo vybudovat rozhlednu jinou.