Lotusz, Barču, Jácint a Spange, které absolvovaly cestu do země svých předků letos v rekordně krátkém čase, opouštíme v momentu, kdy spokojeně pobíhají aklimatizační ohradou. „Máme příležitost pozorovat je, jak okusují místní vegetaci, u napajedla, na pozadí hor, v zapadajícím slunci… Jejich barvy neuvěřitelně ladí s okolní přírodou," líčí své dojmy Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Všechny vypadají skvěle, včetně Jácint, která měla po cestě odřené a nateklé oko. Až se chce říci, že rány se v novém domově samy hojí," s úsměvem dodává.

Za 21 let mezinárodního úsilí se do Mongolska navrátilo 101 koní. Jen díky pražské zoo se za poslední tři roky přepravilo 12 jedinců, další tři koně z Prahy byli dovezeni v rámci mezinárodních transportů na konci 90. let.

„Každá klisna může mít patnáct hříbat. Takže jen letos jste nám přivezli ne čtyři, ale hned šedesát převaláků!" obrazně vyčíslil Oyunsaikhan Ganbaatar, ředitel národního parku Gobi B.

Loňská čtveřice s novým hřebcem

Letošní převoz je za námi, nastává čas vypravit se s mongolskými spolupracovníky za pražskými klisnami, které do Takhin Talu přicestovaly před rokem a nyní už zhruba měsíc žijí ve volnosti. Xara, Anežka, Spela a Greta mají nová jména – Mongolové je pojmenovali Booro (déšť, hnědá), Alag (strakatá, pestrá), Bulgan (toto jméno si Spela vysloužila po místě přistání) a Tsanganaa (světlá, bílá). Aklimatizační ohrady opustily s šestiletým hřebcem Erkhesem.

„Erkhes svedl o klisny souboj s hřebcem Mogoiem. Deset dnů s nimi strávil v ohradě a pářil je. V úterý 11. června pak byli všichni vypuštěni ven," popsala dění uplynulých týdnů Janka Fritscherová, spolupracovnice pražské zoo v Mongolsku. Dvě klisny byly označeny satelitními vysílači, jedna z nich dokonce kamerou, díky níž bude možné sledovat on-line přenos jejího pohybu.

Setkání po roce je zážitkem pro všechny, včetně Miroslava Bobka. „Klisny s hřebcem jsme viděli z kilometru, blíž se dostat nešlo. Utíkali a hřebec – jak je u převaláků obvyklé – je zezadu kryl. Byl to úchvatný pohled…"

Legendární klisna Zeta

Na cestách národním parkem se český tým setkává také s klisnou Zetou - prvním hříbětem narozeným v Dolním Dobřejově a jednou z prvních českých klisen, která se do Mongolska dostala v rámci mezinárodních transportů už v roce 1998. V Gobi B ji říkají Od (hvězda) a nutno říct, že svému jménu dělá opravdu čest. Od svého příchodu odchovala osm hříbat a stala se už i babičkou.

Převaláci v Khomiin Talu

Druhý transport roku 2011 mířil do Khomiin Talu na západě Mongolska. A i odtud přicházejí novinky: hřebci Matyášovi se podařilo získat klisnu Khulan. Lima, Cassovia a Kordula mají nového hřebce Diabeliho, jehož stádo čítá 19 členů. Loňské mládě Limy je hřebeček a jmenuje se Hangal. Další porody se očekávají co nevidět…

Rozvojové aktivity

Převozy koní nejsou zdaleka jedinou aktivitou Zoo Praha v Mongolsku. Významné je také její působení v rámci rozvojových projektů. Zoo ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou přispěla k rekonstrukci nemocnice ve vesnici Bij, podpořila místní kooperativu, která zpracovává plsť, vybudovala sklad na brambory, seník a post pro strážce národního parku. Nyní rozvíjí také Ekoklub Takhi, jehož cílem je umožnit dětem absolvovat výlety za koňmi a výuku o přírodě.

Další plány

Dosavadní úspěchy zavazují - a vyvolávají otázku: co dál? Pražská zoo hodlá i nadále převážet koně do Mongolska, ovšem podle slov ředitele zoo ideálně co nejrychleji a s co nejmenším rizikem pro zvířata.

„Letošní transport trval rekordních 35 hodin. Další významné urychlení transportu by bylo možné jedině tak, že by letoun přistál ve stepi přímo u ohrad v Takhin Talu. A to je náš cíl pro příští roky."

Jana Ptačinská Jirátová
Zoo Praha